Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Miliarder Roman Karkosik zatrudni w Boryszewie 500 osób

(mo)
Ulica Stanisława Szymańskiego swoją nazwę otrzymała w 2015 roku. To pierwsza zakładowa droga przekazana miastu
Ulica Stanisława Szymańskiego swoją nazwę otrzymała w 2015 roku. To pierwsza zakładowa droga przekazana miastu Sławomir Kowalski
Dzięki publicznym drogom teren staje się coraz bardziej atrakcyjny dla przedsiębiorców.

Ulica Szymańskiego to pierwsza droga zakładowa dawnej Elany, którą przejęło miasto. Miała już swoją oficjalną uroczystość otwarcia. Jesienią ubiegłego roku nadano jej nazwę i zawieszono tablice informacyjne. Ulica biegnie od skrzyżowania ulic Skłodowskiej-Curie z Bukową, wchodzi na zakładowy teren i łączy się z ul. Płaską.

Projekt jej modernizacji opracował Miejski Zarząd Dróg. A to dopiero początek. Przypomnijmy, że po długich negocjacjach miasto w 2014 roku podpisało porozumienie ze spółką Boryszew kontrolowaną przez miliardera Romana Karkosika. Mówi ono o przejmowaniu przez samorząd dawnych zakładowych dróg elanowskich, czyli ciągu komunikacyjnego znajdującego się w kwartale ulic Równinnej, Skłodowskiej-Curie, Płaskiej i Na Zapleczu. Miasto, na swój koszt, zobowiązało się do wyremontowania tych tras. Dzięki temu każda z nieruchomości znajdująca się na terenie Parku Przemysłowego Elana posiadać będzie dostęp do drogi publicznej. To ważne dla Boryszewa, bo wiele obiektów wciąż usiłuje on sprzedać.

Spółka natomiast zobowiązała się w tym porozumieniu do stworzenia 500 miejsc pracy, ale stopniowo, do roku 2020.

- Etapami oddajemy kolejne drogi. Pierwsza była wspomniana ul. Szymańskiego. Ją przekazaliśmy w grudniu 2014 roku - przypomina Zbigniew Wojciechowski, kierujący inwestycjami w spółce Eastside-Bis Oddział Elana Nieruchomości. - W grudniu 2015 roku przekazaliśmy miastu dwie kolejne drogi zakładowe. Pierwsza biegnie równolegle do ul. Skłodowskiej-Curie. Początek ma w rejonie ul. Na Zapleczu, a kończy się 250 metrów od skrzyżowania ul. Równinnej i Płaskiej. Druga natomiast to dawna droga zakładowa "B", która biegnie od dawnego biurowca Elany (dziś budynku Urzędu Marszałkowskiego) do ul. Płaskiej.

W opinii Wiktora Krawca, dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Toruniu, przejmowanie dróg przez miasto przebiega sprawnie. Choć, jak to w takich wypadkach bywa, nie uniknie się problemów. - Dlaczego przekazywanie dróg odbywało się za każdym razem pod koniec roku? Bo spółka miała swoje kłopoty. Jej geodeta ociągał się z dostarczeniem nam potrzebnych dokumentów. Ostatecznie jednak obie strony porozumienia trzymają się terminarza - podsumowuje dyrektor Krawiec.

Kwestie modernizacji przejmowanych dróg zakładowych leżą w gestii MZD. Nad dotrzymaniem punktu umowy, mówiącego o tworzeniu obiecanych miejsc pracy czuwa natomiast z ramienia miasta Centrum Wsparcia Biznesu.

- Do 2020 roku powstać ma na terenie po Elanie 500 nowych miejsc pracy - udokumentowanych i nie efemerycznych - mówi Krzysztof Koman, wicedyrektor Centrum Wsparcia Biznesu. - Przedstawiane przez spółkę dokumenty, a zresztą i to, co widać gołym okiem, potwierdzają, że ten kierunek jest realizowany. Nowe miejsca pracy powstały nie tylko w spółkach z pakietu Romana Karkosika, ale i w firmach, które zaczęły działać na terenie Parku Przemysłowego Elana. W pierwszym etapie, do 2015 roku, przybyło ponad 100 miejsc pracy, drugie tyle w ubiegłym roku. 

 

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska