Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

– Największym wyzwaniem było sfinansowanie inwestycji – przyznaje Piotr Całbecki, marszałek województwa. – Budowa jest sfinansowana z pięciu różnych źródeł, więc była to łamigłówka.
Rozbudowa i wyposażenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu pochłonęło ponad 600 milionów złotych. Inwestycja została sfinansowana m.in. ze środków województwa, samej placówki i w dużym stopniu funduszy unijnych.
– Ten szpital powstał dla obywateli, tak jak powstała dla nich Unia Europejska – mówił w czwartek na uroczystym otwarciu szpitala Juan Luis Ballesteros, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce.
Polecamy
Nowy szpital na Bielanach nowoczesny i przyjazny środowisku
W nowej placówce powstała już instalacja fotowoltaiczna, na jednym z budynków zamontowano solary, a w toaletach ma być używana deszczówka. Pacjenci ukończonego już wcześniej oddziału psychiatrycznego korzystają już z zielonego skweru, boiska do koszykówki czy siłowni.
– Wykorzystano tu najnowsze dedykowane tego rodzaju placówkom światowe rozwiązania architektoniczne, technologiczne i organizacyjne oraz systemy przyjazne środowisku – mówi Beata Krzemińska rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.
W otwartym w czwartek budynku znajdą się m.in. oddziały neurochirurgii, okulistyczny czy ortopedyczno-urazowy.
– Jest to nowoczesny, piękny obiekt, który jest znakomicie wyposażony. Pacjenci będą mieli tu warunki takie jak przystało na XXI wiek – przyznaje Michał Zaleski, prezydent Torunia. – Jestem przekonany, że nowy szpital poprawi warunki leczenia w naszym mieście.
W najnowszym budynku znalazł się także nowoczesny blok operacyjny, składający się z 10 sal operacyjnych. – Dwie sale są hybrydowe, przygotowane do bardzo skomplikowanych zabiegów naczyniowych i neurochirurgicznych – mówi Ewa Sztuczka, Koordynator Pielęgniarek Operacyjnych w toruńskim szpitalu.
Polecamy
- Dieta na masę i dieta na rzeźbę. Takiego jedzenia musisz unikać przy takim treningu
- Tak jedzenie awokado może pomóc najszybciej schudnąć. W ten sposób stracimy wagę
- Masz problem z seksem? Poznaj proste ćwiczenia poprawiające współżycie!
- Nie tylko Ewa Chodakowska i Anna Lewandowska! Tak ćwiczy Karolina Mieszała
Mieszkańcy mogą zwiedzić nowy toruński szpital
Z okazji otwarcia szpitala, od 6 do 8 maja odbędą się drzwi otwarte. W planach rodzinny festyn ekologiczny, zwiedzanie szpitala, animacje dla dzieci czy zajęcia nordic walking.
Od 6 maja w nowym szpitalu odbywać się będą także podstawowe badania profilaktyczne: badanie poziomu glukozy, cholesterolu i kwasu moczowego, ciśnienia tętniczego. Po wcześniejszej rejestracji, kobiety w wieku 50-69 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii. W piątek, 6 maja, w poradni położniczo-ginekologicznej z kolei będzie możliwe badanie cytologiczne.
W piątek, 6 maja od 9:00 odbywać się będzie zwiedzanie nowego szpitala. W sobotę i niedzielę zwiedzanie zaplanowano na 11:00 i 13:00. – Chcemy zaprezentować publicznie jeden z najnowocześniejszych szpitali w Polsce – tłumaczy dr Janusz Mielcarek rzecznik prasowy szpitala.
Co ze starym budynkiem szpitala?
Wraz z budową nowej placówki, z krajobrazu Bielan zniknie stary budynek główny szpitala. Pacjenci jednak tęsknić nie będą. – Moja mama leżała tu na laryngologii i obserwowałam budowę. W nowym szpitalu jest ogromna przestrzeń, trochę jak na lotnisku. W końcu widać, że mamy XXI wiek – mówi pani Mirosława.
Również personel ma nadzieję, że nowa placówka będzie dobrze służyć przede wszystkim pacjentom. – Szpital jest piękny. Bardzo duży i nowoczesny, na pewno lepiej będzie się w nim leczyć – mówi Tatiana, nefrolożka.
Stary budynek główny szpitala ma być wyburzony w ciągu kilku najbliższych lat.