- Witam państwa chyba na jednym z najważniejszych wydarzeń – nie tylko dla nas, muzealników. Składając hołd Kopernikowi, chciałbym przy tej okazji złożyć hołd polskim muzealnikom. To co państwo robicie, a ja mam zaszczyt obserwować te pracę, jest niebywałe. Polskie instytucje pamięci i polskie muzea stoją na najwyższym światowym poziomie - zaznaczył Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia. - W ciągu ostatnich 7,5 roku udało nam się zbudować i przekształcić ponad 300 obiektów muzealnych.
Minister kultury jest - obok marszałka i ambasadora Włoch - honorowym patronem wystawy.
- Mikołaj Kopernik jest nasza inspiracją, dlatego w sposób szczególny obchodzimy każdy jubileusz - mówił marszałek Piotr Całbecki. - Mikołaj Kopernik jest elementem dziedzictwa całej Polski. To, co pozostawił po sobie przekazujemy sobie z pokolenia na pokolenie jako Polacy.
Otwarcie wystawy połączone było z widowiskiem słowno-muzycznym, w którym pieśni renesansowe zaprezentował inowrocławski zespół Schola Cantorum Inovroclaviensis.
Fascynacja Północą
Wystawa ukazuje wpływ młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze dokonania. Przyglądamy się Kopernikowi - studentowi bolońskiego i padewskiego Uniwersytetu na tle przenikania się kultury Północy i Południa. To z jednej strony rywalizacja, ale z drugiej - fascynacja. Pochodzący z Torunia młody przedstawiciel północnoeuropejskiego mieszczaństwa, szuka inspiracji i natchnienia w południowej Italii. Mikołaj Kopernik terminuje i prowadzi obserwacje u Domenico Marii Navarry.
650 eksponatów z całej Europy
Toruńska ekspozycja to również opowieść o Koperniku na tle renesansowego bogactwa sztuki włoskiej, niezmierzonej mozaikę kultur obszaru Veneto i Emilii-Romanii. Stąd sprowadzono na nią znaczące dzieła malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego powstałe na terenie Italii pomiędzy XV a XVI w. Od września do listopada w toruńskim Ratuszu Staromiejskim oglądać będzie można ponad 650 eksponatów z uznanych muzeów i instytucji z Polski i Europy Dość powiedzieć, że zaprezentowane zostaną obrazy, rysunki i grafiki takich artystów, jak: Cima de Conegliano, Marco Basaiti, Benedetto Coda, Innocenzo Francucci da Imola, Andrea Mantegna, Giorgio Bonola, Carlo Urbino.
Szczególne miejsce zajmują w tym gronie prace Albrechta Dürera, który w tym samym czasie co Kopernik szuka inspiracji i natchnienia w południowej Italii oraz praktykuje u włoskich mistrzów.
Spod ręki samego Kopernika
Na wystawie nie zabraknie również dokumentów, rękopisów, inkunabułów i starodruków związanych z osobą Mikołaja Kopernika. Kilka z nich napisanych zostało ręką wielkiego astronoma.
Wielką atrakcją wystawy będzie chwilowy powrót do Polski bezcennych zabytków, będących dawniej własnością astronoma, a na co dzień przechowywanych w szwedzkiej bibliotece w Uppsali.
Ekspozycja ,,Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu" została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i programu „Wspieranie działań muzealnych”. Dodatkowo projekt uzyskał wsparcie ze środków budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Gminy Miasta Toruń. Wśród mecenasów znajdujemy Fundację Orlen i PZU SA.
Wystawa potrwa do 12 listopada.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
