Od kilku dni możemy korzystać z witryny internetowej www.mrocznestronytorunia.cba.pl. Znajduje się na niej mapa miasta, przygotowana pod kątem bezpieczeństwa konkretnych osiedli i ulic.
Na pomysł stworzenia strony wpadły studentki II roku pedagogiki UMK: Angelika Płoskowska, Karolina Wojciechowska, Monika Wiśniewska, Karolina Węglerska, Małgorzata Urbańska i Agnieszka Wiśniewska. Projekt zrealizowały w ramach zajęć z pedagogiki społecznej, ale już teraz są pewne, że inicjatywa będzie kontynuowana. - Chodzi nam o to, by wywołać pewne zmiany - mówi Angelika Płoskowska. - Zależy nam na poprawie bezpieczeństwa w "najmroczniejszych" miejscach Torunia, a także na zwiększeniu świadomości mieszkańców w kwestii zagrożeń.
Nieocenionym źródłem wiedzy na temat bezpieczeństwa w mieście okazali się oczywiście sami torunianie. Studentki pojawiły się na wszystkich osiedlach, przepytywały mieszkańców, przeprowadziły ankietę dotyczącą zagrożeń. W wywiadach wzięli udział również pedagodzy i nauczyciele. Jakie są wyniki badań? - Z zebranych przez nas opinii wynika, że do "mrocznych stron" Torunia można zaliczyć przede wszystkim ul. Mickiewicza i Bydgoską, a także osiedle Rubinkowo - mówią dziewczyny. - Każdy punkt, który pojawia się na naszej mapie, opatrzony jest krótkim komentarzem. Można więc łatwo sprawdzić sytuację na dowolnej ulicy.
Z opisów zamieszczonych na stronie możemy dowiedzieć się m.in., że "po ul. Polnej niczym wiatr po polu, hula złodziej i zbiera żniwo niedomkniętych torebek, niezabezpieczonych samochodów i portfeli w tylnych kieszeniach!", a "ul. Batorego charakteryzuje się dużą liczbą włamań i rozbojów". W podobny sposób opisanych jest 56 innych lokalizacji w Toruniu.
Oprócz charakterystyki ulic na www.mrocznestronytoruna.cba.pl znajdziemy także praktyczne porady, jak uniknąć zagrożeń oraz jak zachować się w przypadku napadu.