Uniwersytet Mikołaja Kopernika już po raz 18. zaprosił inne uczelnie do Torunia. W ślad za nimi przyjechały tłumy maturzystów.
Michał Chmura z III LO w Płocku mówi: - Na początku chciałem studiować medycynę, ale w ogólniaku zmieniłem zdanie i postawiłem na finanse lub ekonomię. Myślę, że tutaj jest wiele ciekawych ofert, ale nie zdecydowałem jeszcze, gdzie będę studiować. Trzeba to naprawdę dokładnie przemyśleć.
Natalia Mikstal i Kamila Pawlak przyjechały z Kutna. Obie mają już sprecyzowane plany na przyszłość - studia na Uniwersytecie Warszawskim, jedna na italianis-tyce, druga na prawie. Wiedzą jakie muszą spełnić warunki, aby dostać się na wymarzone kierunki, ale też z ciekawości przyglądają się ofertom innych uczelni.
Sylwia Berent i Julita Suska uczą się w Liceum Akademickim w Toruniu. Sylwia twierdzi: - Czuję się związana z naszym uniwersytetem. Interesuje mnie ekonomia.
Julita dodaje: - Wprawdzie rozważam studia na UMK, ale też chciałabym zobaczyć ofertę innych uczelni. Myślę, że jest sens przyjść na takie targi, a nie tylko szukać ofert w internecie. Tutaj można bezpośrednio porozmawiać z osobami, które powadzą stoiska.
- Młodzież głównie pyta nas o kierunek lekarski oraz o farmację - mówi Agnieszka Milik-Skrzypczak z bydgoskiego Collegium Medicum. - To są najbardziej oblegane studia na naszej uczelni.
W tamtym roku medycynę chciało studiować prawie 14 osób na jedno miejsce! Z kolei na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w ubiegłym roku prym wiodła psychologia. O jeden indeks rywalizowało sześć osób.
Osoby, które interesują kierunki ścisłe mogły wybierać spośród kilku wystawiających się w Toruniu politechnik, m.in. łódzkiej. Patryk Chaberski ze stoiska PŁ zdradził: - Mamy dużo pytań o kierunki z wydziału mechanicznego i elektrycznego. To są mocne wydziały, które rok rocznie przyciągają mnóstwo chętnych. Chociaż przeważnie chłopców.
Dziewczyn zwykle brakuje na studiach inżynierskich, dlatego fizyka techniczna z Torunia 14 kwietnia organizuje specjalnie dla nich dzień otwarty.
UMK w nowym roku akademickim przygotował dla przyszłych studentów ponad 1600 miejsc, w tym ok. tysiąca na studiach stacjonarnych.
Kanclerz UMK Barbara Mikulska mówi: - Nie wiem, czy nie jesteśmy jedyną w Polsce uczelnią, która ma aż tak dużą różnorodność kierunków, bo od humanistycznych, przez matematyczno-przyrodnicze po medyczne i teologię. W tym roku dodatkowo proponujemy dwa nowe kierunki - wojskoznawstwo oraz informatykę stosowaną na studiach II stopnia.
Niezdecydowani właśnie na targach mogą porozmawiać z doradcami zawodowymi, a ciekawi tego, jak wyglądają instytuty, zobaczyć je na własne oczy.
Targi odbywają się jeszcze dziś w godz. 9-14.30.
Czytaj e-wydanie »