https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń w barwach Republiki. Zaczęły się Dni Grzegorza Ciechowskiego

Lech Kamiński
Inspirowane twórczością Grzegorza Ciechowskiego prace Galerii Rusz można oglądać przy CSW i przy Szosie Chełmińskiej
Inspirowane twórczością Grzegorza Ciechowskiego prace Galerii Rusz można oglądać przy CSW i przy Szosie Chełmińskiej Lech Kamiński
Wystawa, prezentacje multimedialne i republikańskie symbole w przestrzeni miasta. Tak zaczęły się Dni Grzegorza Ciechowskiego, których finałem będzie wielki koncert w Od Nowie.

Tramwaj w czarno-białe pasy, flagi w republikańskich barwach na Rynku Staromiejskim i pomnik Mikołaja Kopernika z charakterystycznym krawatem, który ma w szafie każdy wierny fan Republiki - tak w przestrzeni miasta zaznaczył się początek pierwszej edycji Dni Grzegorza Ciechowskiego. Ale to nie wszystko - od wczoraj przed Dworem Artusa można oglądać wystawę "Z dyskografii Grzegorza Ciechowskie-go", a na bilbordach przy CSW i przy Szosie Chełmińskiej - dwie okolicznościowe prace Galerii Rusz. Czym inspirowali się artyści? - Przede wszystkim graficznym symbolem Republiki, czyli słynnymi czarno-białymi pasami - mówią Joanna Górska i Rafał Góralski. - Ale również skomplikowaną i wielowarstwową wizją współczesnego człowieka, przedstawianą w tekstach muzyka.

Dziś i jutro na kamienicy na rogu Żeglarskiej i Szerokiej można również oglądać specjalną republikańską prezentację multimedialną. Co jeszcze nas czeka?

Dzisiejsza odsłona Dni Grzegorza Ciechowskiego należy do wydarzeń w Dworze Artusa. Właśnie tu, w czasach gdy przy Rynku Staromiejskim 6 siedzibę miał klub Od Nowa, narodziła się Republika. Dziś o godz. 18 w Artus Art Cinema będziemy mogli obejrzeć dokument Jędrzeja Dudkiewicza "Siódma pieczęć Grzegorza Ciechowskiego". Obraz prezentuje bohatera nie tylko jako kompozytora, poetę, muzyka, wokalistę, producenta muzycznego, ale także jako człowieka. Opowiadają o nim obecni i byli członkowie zespołu Republika, żona Anna, matka, współpracownicy i przyjaciele. Po filmie w ramach "Wolnego rynku poetyckiego" aktorzy Teatru Horzycy przeczytają wiersze Ciechowskiego.

Przeczytaj również: Toruń świętuje w barwach Republiki

Wielkim finałem festiwalu poświęconego artyście będzie sobotni koncert specjalny w Od Nowie. Tym razem organizatorzy postanowili odejść od wieloletniej tradycji i zdradzili nazwiska gości, którzy wykonają utwory Obywatela G.C. - Na początek na scenę wyjdzie zespół Variété, potem nastąpi wręczenie Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego Tomaszowi Organkowi i krótki występ laureata - zapowiada Maurycy Męczekalski, szef Od Nowy. - Potem wystąpią Maria Peszek, Katarzyna Nosowska, a po nich zagra koncert pod kierownictwem Tomasza Pacanowskiego, z którym zaśpiewają: Organek, Krzysztof Zalewski oraz legenda polskiej sceny - Marek Piekarczyk.

Koncert rozpocznie się o godz. 20 i potrwa do 23.30. Przerwy między występami wypełni prezentacja materiałów filmowych związanych z Republiką. Bilety: 70/80 zł.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan2

...narodziła się Republika.

Panie redaktorze, drobne sprostowanie.

Pierwsza nazwa późniejszej Republiki to ReSpublika. RESPUBLIKA.

Litera S była brana w podwójny nawias Re/s/publika.

Pamiętam pierwsze afisze /plakaty/ a szarym papierze pakunkowym pisane flamastrami.

Dużo ich wisiało na Starówe.

Było pięknie, było NZS, była nadzieja.

I jeszcze to,  że mieliśmy 35  lat mniej a na   3-cie  piętro wchodziliśmy bez zadyszki.

j

 

g
gościu

A kto to nył? Jakiś polityk z partii republikańskiej?

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska