Aby wyruszyć na wyprawę ścieżką edukacyjno-przyrodniczą biegnącą na terenie gminy, wystarczy zainstalować w telefonie aplikację „Północ-Południe”.
- Ścieżka „Północ-Południe” to doskonała propozycja nie tylko dla miłośników lokalnej historii i przyrody, ale także nowoczesne narzędzie edukacyjne dla nauczycieli i uczniów - mówi wójt Marek Olszewski.
Wyjątkowość ścieżki polega na tym, że poza tradycyjnymi tablicami wykorzystano również najnowsze technologie w postaci aplikacji mobilnej (dostępnej na systemy Android i iOS) oraz beaconów - niewielkich nadajników. Po przybliżeniu się do nich można uzyskać dodatkowe informacje niedostępne dla tych, którzy nie pobrali aplikacji.
Trasa ścieżki o długości 9 kilometrów przebiega Doliną Drwęcy z Lubicza Dolnego do Złotorii. Składa się z pięciu punktów informacyjnych. Na pokonanie jej pieszo trzeba przeznaczyć około 2 godziny i 15 minut. Na pierwszy przystanek, znajdujący się przy Szkole Podstawowej w Lubiczu Dolnym można dojechać z Torunia autobusem MZK nr 35.
Aplikacja zawiera nie tylko treści będące uzupełnieniem informacji zawartych na tablicach, ale przede wszystkim jest interaktywnym źródłem informacji o historii regionu.
Przeczytaj również: Młody bydgoszczanin stworzył aplikację "Dzień Szkolny"!
W aplikacji znajduje się także kilka innych ciekawych rzeczy. Jest w niej mapa wskazująca drogę do najbliższego punktu, a także pozwalająca odnaleźć drogę w przypadku zgubienia się.
Zainstalowano w niej również katalog ptaków, który pozwala poznać ptasie obyczaje, a bogata galeria zdjęć i dźwięków przybliża świat skrzydlatych przyjaciół. Znajdziemy w niej także zabawę „Rozpoznaj ptaka”, która umożliwia nazwanie napotkanego i obserowanego w danej chwili ptaka.
W aplikacji dostępny jest także kalendarz z ciekawymi inicjatywami z regionu.
Aplikacja oficjalnie ruszyła w niedzielę 4 września. Do korzystania z niej poza wójtem zachęcali także Jolanta Przybylak i Wiesław Tomaszewski z Polskiego Klubu Ekologicznego (partnera projektu) oraz dyrektorzy szkół Danuta Ferens (Lubicz Dolny) i Wiesława Geras (Złotoria).
- Aplikację zaprojektowano tak, aby była prosta i intuicyjna - zapewniała Emilia Skłucka - jej autorka.
Projekt powstał na zlecenie Urzędu Gminy Lubicz i został sfinansowany ze środków gminnych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Całkowity koszt inwestycji, to 51 970 zł (41 200 zł pochodziło z WFOŚiGW w Toruniu).
***
(Prognoza pogody w Kujawsko-Pomorskiem (źródło: TVN Meteo/x-news)