Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń z nową aplikacją mobilną. Poznasz historię i przyrodę Torunia

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Z aplikacją po ścieżce można spacerować od ubiegłej niedzieli. To właśnie wtedy po praz pierwszy uruchomiono aplikację.
Z aplikacją po ścieżce można spacerować od ubiegłej niedzieli. To właśnie wtedy po praz pierwszy uruchomiono aplikację. nadesłane przez UG lubicz
Od czterech dni gmina może pochwalić się własną aplikacją mobilną. Dzięki niej można poznać historyczne i przyrodnicze walory regionu.

Aby wyruszyć na wyprawę ścieżką edukacyjno-przyrodniczą biegnącą na terenie gminy, wystarczy zainstalować w telefonie aplikację „Północ-Południe”.

- Ścieżka „Północ-Południe” to doskonała propozycja nie tylko dla miłośników lokalnej historii i przyrody, ale także nowoczesne narzędzie edukacyjne dla nauczycieli i uczniów - mówi wójt Marek Olszewski.

Wyjątkowość ścieżki polega na tym, że poza tradycyjnymi tablicami wykorzystano również najnowsze technologie w postaci aplikacji mobilnej (dostępnej na systemy Android i iOS) oraz beaconów - niewielkich nadajników. Po przybliżeniu się do nich można uzyskać dodatkowe informacje niedostępne dla tych, którzy nie pobrali aplikacji.

Trasa ścieżki o długości 9 kilometrów przebiega Doliną Drwęcy z Lubicza Dolnego do Złotorii. Składa się z pięciu punktów informacyjnych. Na pokonanie jej pieszo trzeba przeznaczyć około 2 godziny i 15 minut. Na pierwszy przystanek, znajdujący się przy Szkole Podstawowej w Lubiczu Dolnym można dojechać z Torunia autobusem MZK nr 35.

Aplikacja zawiera nie tylko treści będące uzupełnieniem informacji zawartych na tablicach, ale przede wszystkim jest interaktywnym źródłem informacji o historii regionu.

Przeczytaj również: Młody bydgoszczanin stworzył aplikację "Dzień Szkolny"!

W aplikacji znajduje się także kilka innych ciekawych rzeczy. Jest w niej mapa wskazująca drogę do najbliższego punktu, a także pozwalająca odnaleźć drogę w przypadku zgubienia się.

Zainstalowano w niej również katalog ptaków, który pozwala poznać ptasie obyczaje, a bogata galeria zdjęć i dźwięków przybliża świat skrzydlatych przyjaciół. Znajdziemy w niej także zabawę „Rozpoznaj ptaka”, która umożliwia nazwanie napotkanego i obserowanego w danej chwili ptaka.

W aplikacji dostępny jest także kalendarz z ciekawymi inicjatywami z regionu.

Aplikacja oficjalnie ruszyła w niedzielę 4 września. Do korzystania z niej poza wójtem zachęcali także Jolanta Przybylak i Wiesław Tomaszewski z Polskiego Klubu Ekologicznego (partnera projektu) oraz dyrektorzy szkół Danuta Ferens (Lubicz Dolny) i Wiesława Geras (Złotoria).

- Aplikację zaprojektowano tak, aby była prosta i intuicyjna - zapewniała Emilia Skłucka - jej autorka.

Projekt powstał na zlecenie Urzędu Gminy Lubicz i został sfinansowany ze środków gminnych oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Całkowity koszt inwestycji, to 51 970 zł (41 200 zł pochodziło z WFOŚiGW w Toruniu).

***

(Prognoza pogody w Kujawsko-Pomorskiem (źródło: TVN Meteo/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska