Torunianin Jan Kotlarz w ramach pracy dyplomowej z matematyki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego stworzył algorytm RODM (Rover and Orbiter Delta Mars).
Umożliwia on obejrzenie z bliska wybranych rejonów Marsa. Jak to się dzieje? Najpierw sonda krążąca wokół Czerwonej Planety wykonuje jej zdjęcia. Następnie fotografie przesłane są do Uniwersytetu w Bernie, gdzie RODM przetwarza je na trójwymiarowe animacje.
Algorytmem zainteresowała się także NASA, która testuje go od wielu miesięcy. Okazało się bowiem, że algorytm może mieć bardzo dużo praktycznych zastosowań. Program nie tylko bowiem umożliwia zobaczenie Marsa, ale również dostarcza wiele cennych informacji na jego temat.
- Na przykład, dowiedzieliśmy się, że w tej chwili wody na Marsa jest tyle, że po jej rozmrożeniu powstałoby z niej duże morze - wyjaśnia Jan Kotlarz.
Jan Kotlarz jest pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego i członkiem polskiego oddziału Mars Society. Stowarzyszenie ma doprowadzić do załogowej misji na Marsa oraz promować ideę jego badań.
Efekty pracy torunianina można obejrzeć na stronie rodm.marssociety.pl.