Torunianka chce przenieść groby najbliższych bo podkopują je...

  Torunianka chce przenieść groby najbliższych bo podkopują je króliki

  Magdalena Stremplewska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W grudniu ubiegłego roku odbyły się wielkie łowy na króliki, niestety niewiele to dało

  W grudniu ubiegłego roku odbyły się wielkie łowy na króliki, niestety niewiele to dało ©fot. Lech Kamiński

  - To co na naszym cmentarzu wyprawiają te zwierzaki jest obrzydliwe - mówi w nerwach pani Helena. Kobieta planuje przenieść groby najbliższych do innej nekropolii.
  W grudniu ubiegłego roku odbyły się wielkie łowy na króliki, niestety niewiele to dało

  W grudniu ubiegłego roku odbyły się wielkie łowy na króliki, niestety niewiele to dało ©fot. Lech Kamiński

  Torunianka, Helena Szpadkiewicz na Centralnym Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Grudziądzkiej 192/196 pochowała rodziców, brata i bratową. Regularnie odwiedza ich groby. Obecność tysięcy królików, które bezkarnie buszują między pomnikami bardzo ją irytuje.

  - Nie można przejść, bo wszędzie pełno odchodów. Króliki podkopują pomniki i płyty nagrobne, te się łamią i niszczeją. W ścieżkach między grobami jest mnóstwo wyrytych dołów i trzeba uważać, żeby nie połamać sobie nóg. Nie mówiąc już o tym, że nieustannie podjadają kwiaty - wylicza szkody Helena Szpadkiewicz.
  Starsza pani podkreśla, że sama po śmierci nie chciałaby być pochowana na cmentarzu przy ulicy Grudziądzkiej. Nosi się też z zamiarem przeniesienia szczątków bliskich w inne miejsce.

  Kto za to zapłaci?
  Ekshumacja jednego grobu kosztuje ok. 1500 zł. Pani Helena musiałaby więc przeznaczyć na ten cel 6 tysięcy. Na to jednak jej nie stać.
  Kobieta uważa, że koszty ekshumacji powinno ponieść miasto, bo jej zdaniem, władze Torunia nie dołożyły wszelkich starań, by rozwiązać króliczy problem. - Skoro miasto nie może zagwarantować, że człowiek po śmierci będzie miał spokój i nikt go nie będzie opaskudzał, to niech płaci. Obawiam się tylko, że urzędnicy zaczną się ze mną procesować, a na to też nie mam pieniędzy - dodaje kobieta.

  - Skłamałbym, gdybym powiedział, że jesteśmy przygotowani na taką sytuację. Jeśli taki pozew pojawi się, będziemy sprawę konsultować z prawnikami. Na pewno byłby to ewenement w skali kraju, bo nikt jeszcze nie chciał przenosić grobów ze względu na króliki - mówi Hubert Galon, prezes spółki USKOM, która zarządza cmentarzami komunalnymi w Toruniu.

  Dodaje, że firma stara się rozwiązać kłopot z futrzakami. Na przełomie roku myśliwi z całego województwa próbowali wyłapać cmentarne szkodniki. W ich ręce wpadło ponad pół tysiąca zajęczaków. To jednak nie rozwiązało problemu. Z dnia na dzień królików jest więcej. Prezes spółki USKOM zapowiada, że akcja może zostać powtórzona, ale najwcześniej w listopadzie, bo do tej pory króliki są pod ochroną.
  Zdaniem Galona problem z futrzakami nie jest aż tak poważny.

  - Na cmentarzu jest 27-28 tysięcy grobów, a króliki upodobały sobie tylko kilkaset z nich. Są na tym terenie, ale nie szkodzą szczątkom złożonym w grobach, ewentualnie podgryzają kwiaty. Nie można powiedzieć, że cmentarz został przez nie zdewastowany. Poza tym mogę wskazać wiele innych nekropolii, które opanowały kruki i wrony, zabrudzające groby. Czy to powód, by przenosić szczątki bliskich? - zastanawia się prezes przedsiębiorstwa.

  Czy warto próbować?
  Według prawników za stan cmentarza komunalnego odpowiada prezydent miasta lub podmiot w jego imieniu zarządzający nekropolią i od tych instytucji można domagać się pokrycia kosztów np. napraw pomników, które zapadły się wskutek podkopywania przez gryzonie czy odtworzenia zjedzonej roślinności.
  Zdaniem Tatiany Marszałek, radcy prawnego z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Naworska Marszałek w Toruniu, dyskusyjne jest natomiast domaganie się zwrotu koszt przeniesienia zwłok zmarłych na inny cmentarz.

  - Fakt wyrządzania szkód przez króliki, polegających na podkopywaniu pomników czy terenu, jak również podgryzaniu czy zjadaniu roślinności, nie stanowi wystarczającego uzasadnienia dla konieczności ekshumowania i transportowania zmarłych do innej lokalizacji. Kwestia ta będzie jednak podlegała ocenie sądu w przypadku wystąpienia z odpowiednim powództwem - tłumaczy Tatiana Marszałek.
  Zdaniem Marszałek można również zastanawiać się nad kwestią naruszenia "prawa do grobu", czyli uprawnień umożliwiających osobom bliskim sprawowanie kultu pamięci zmarłych. - W tej konkretnej sytuacji można twierdzić, że z uwagi na plagę szkodników, które opanowały i niszczą teren, prawa te zostały naruszone - dodaje radca.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018