Zobacz video: Jak ekologicznie uprawiać ogródek?
- Dla mnie zrównoważony rozwój to życie, ale od kilku lat promuję też odpowiedzialną modę. Początkowo pokazywałam ciemne oblicza przemysłu mody. Obok kilku organizacji i osób dokładałam swoją cegiełkę by uświadamiać konsumentów i marki oraz przekonywać, że alternatywna moda jest możliwa. Od niedawna coraz częściej mówimy o pozytywnych zmianach w branży, a czasem nawet o rewolucji, bo m.in pojawiają się tkaniny, o których jeszcze pięć lat temu nam się nie śniło - mówiła kilka dni temu w rozmowie z "Nowościami" dr Marta Karwacka.

Liderki są wśród nas
Nazwisko socjolożki i ekspertki ds. zrównoważonego rozwoju znalazło się na liście 25 polskich liderek zrównoważonego rozwoju wg. magazynu "Forbes Women".
- Jestem bardzo szczęśliwa, że znalazłam się w tym zestawieniu i bardzo dumna, że stoję obok wielu tak wspaniałych kobiet, które od lat pracują na rzecz lepszego jutra. To zaszczyt być w tym gronie i ogromna radość, że podzielamy wartości i wspólnie pchamy ten wózek. Każda z Was jest w jakimś stopniu inspiracją i siłą, które wykorzystuję w swoich działaniach - napisała Marta Karwacka w mediach społecznościowych.
Zobacz także
- Tych miejsc w Toruniu już nie ma. Ile z nich pamiętasz? Tak kiedyś wyglądały!
- Toruń jest naj! Oto toruńskie rekordy. Najdłuższa ulica i inne ciekawostki
- Uwaga! Zmiany w strefach płatnego parkowania w Toruniu! Nowa strefa i nowe ceny!
- Architektura w Toruniu. Oto najciekawsze budynki wzniesione w ostatnich latach!
Obok niej na liście znalazły się nazwiska takich kobiet jak m.in. Anna Pięta, Paulina Górska, Małgorzata Greszta, Irena Pichola, Marysia Huma, Paulina Kaczmarek , Monika Kulik, Beata Faracik, Maria Andrzejewska, Agata Rudnicka-Reichel i prof. Ewa Bińczyk.
TOP 13. Te kobiety są najbardziej wpływowe w Toruniu
Świat się przekształca
Filozofka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest autorką m.in. książki „Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu”. To lektura o obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych zmianami klimatycznymi, ekologią i wpływem człowieka na środowiska.
- W swojej książce zbieram i przedstawiam głosy naukowców z całego świata – klimatologów, stratygrafów, ekonomistów, politologów, wielkich umysłów. Wszyscy oni mówią, że nasz świat się przekształca. Wchodzimy w zupełnie nową epokę i być może nie będziemy w stanie dostosować się do zmian. Pojawiają się takie pojęcia, jak katastrofa klimatyczna, punkt przełomowy, samozagłada, ekologiczne piekło - mówiła prof. Ewa Bińczyk w jednym z wywiadów.

Dodajmy, że badaczka z Torunia tematami związanymi m.in. z troską o środowisko zajmuje się od wielu lat. Wyróżnienie magazynu "Forbes Women" jest jednym z wielu w jej dorobku.
Podcasty tworzy od lat
Obok prof. Ewy Bińczyk i dr Marty Karwackiej pismo "Forbes Women" doceniło także Joanną Cieślak-Ospalską, dziennikarkę radiową, która od kilku lat z powodzeniem uczy, jak budować markę osobistą. W tym temacie stworzyła też autorski podcast, a dziś jest na liście 30 polskich podcasterek wartych słuchania.
- Zaczęłam nagrywać podcast w 2016 roku. To był ten rok, w którym pożegnałam się z radiem. Chwilę wcześniej zakończyłam też urlop macierzyński. Chciałam, aby część radia ze mną została, ale już na moich warunkach. Zawsze powtarzałam, że nagrywanie podcastu to dla mnie pasja. Że robię to z miłości do tej wyjątkowej formy spotkania z wami, do mówienia do słuchaczy, co jest według mnie bardzo intymne. Zresztą, każdy kolejny odcinek nagrywam z reguły w domu, gdy już wszyscy śpią – stąd być może przyciszony głos i czasem wieczorna atmosfera - opowiada Joanna Cieślak-Ospalska.

Torunianka w rozmowie z "Nowościami mówi , że wyróżnienie magazynu "Forbes Women" to dla niej jasny sygnał, że to, co robi, jest dobre, a jej praca podcastowa ma sens.
- Każdy taki sygnał jest dodatkową dawką motywacji i zachętą do nagrywania kolejnych odcinków - podkreśla podcasterka.
