Toruński oddział NOT od 50 lat bierze udział w inicjatywach rozwijających miasto. Na koncie ma wiele ekspertyz, ocen technicznych oraz projektów, które zostały zrealizowane w mieście. Lista jest długa. Z desek kreślarskich toruńskich inżynierów zeszły projekty m.in. kolejnych odcinków sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, a także dróg np. Szosy Chełmińskiej od Jeleniej do granicy miasta, ul. Mickiewicza, Ligi Polskiej. Organizacja nadzorowała m.in. budowę toruńskiej oczyszczalni ścieków.
Radni nie mieli wątpliwości, nadając jej medal na wstędze za zasługi dla Torunia. To jedno z wyróżnień przyznawanych przez radę miasta osobom i organizacjom, które wybitnie przyczyniły się do rozwoju miasta, przysporzyły mu dobrego imienia i chwały bądź zasłużyły się torunianom. Awers medalu zawiera herb Torunia, rysunek salamandry w płomieniach, a także dewizę "Durabo" ("Przetrwam") oraz napis w otoku - "Za zasługi dla Miasta Torunia". Na rewersie medalu umieszcza się nazwę organizacji, datę wyróżnienia, a także numer wpisu do rejestru toruńskich honorowych wyróżnień.
Toruński oddział Naczelnej Organizacji Technicznej istnieje od 1960 r. Początkowo działał jako komitet miejski NOT, później jako oddział, a następnie rada wojewódzka. Od 1991 funkcjonuje jako Rada Toruńska Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT. Początkowo jego działalność była finansowana przez Radę Naczelną w Warszawie. Od lat 70. XX w. utrzymuje sama m.in. opracowuje opinie, ekspertyz, projekty i tłumaczenia techniczne. W tym roku NOT zmienił siedzibę. Przeniósł się z pl. św. Katarzyny do wyremontowanego budynku przy ul. Piernikarskiej.
Czytaj e-wydanie »