Trąba wodna nad Bałtykiem!
Udało Ci się uchwycić trąby wodne nad Bałtykiem? Przyślij zdjęcia i filmy na adres [email protected]
- Nad południową częścią Zatoki Gdańskiej przechodziła niewielka chmura Cumulonimbus, która wygenerowała co najmniej dwie trąby wodne. Pierwsza z trąb powstała ok. godz. 16:20, kilkanaście kilometrów na północ od Kątów Rybackich (gmina Sztutowo, woj. pomorskie) i miała styk z powierzchnią wody przez około 5 minut - napisali Polscy Łowcy Burz. - Kilka minut po jej rozproszeniu doszło do rozwoju kolejnej trąby wodnej, tym razem znacznie bliżej lądu (prawdopodobnie w okolicy budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej). Ta z kolei trwała ok. 7 minut. Wg autorki poniższych fotografii, Pani Izabeli Miłosz, pojawiły się jeszcze dwa inne leje kondensacyjne, które jednak nie sięgnęły powierzchni wody.
Trąba wodna nad Bałtykiem. Co o tym zjawisku mówią specjaliści?
- Zalążki trąb wodnych tworzą się generalnie w przejściowych okresach pór roku - marzec - kwiecień, wrzesień - październik, gdy nad cieplejsze wody Bałtyku nadciągnie chłodniejsze, arktyczne powietrze - tłumaczy Piotr Kowalkowski. - Do tego potrzebnych jest kilka innych czynników - niż atmosferyczny zalegający na wysokości Białorusi czy Litwy oraz wyż, który stoi nad zachodnią Europą. Te dwa układy ściągają z północy arktyczne powietrze, które spływa wówczas do nas, nad Zatokę Gdańską, szerokim strumieniem. Dochodzi wówczas do zawirowań powietrza, tworzą się chmury kłębiaste, deszczowe i wówczas właśnie takie zjawisko może powstać.
Trąba wodna, inaczej morska to zjawisko meteorologiczne polegające na formowaniu się pionowego chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłębiasta. Pod tą postacią jawi się jako nadwodne tornado, które wznosi wodę. Jest znacznie słabsza od swego lądowego odpowiednika. Trąby wodne są w dużym stopniu przezroczyste i w początkowej fazie można je zauważyć tylko dzięki śladowi jaki pozostawiają na powierzchni wody. (wikipedia. org).
Zobacz także:
Trąba wodna na Bałtyku uchwycona przez WOPR Darłowo - Sławno...