Rozważana jest możliwość uruchomienia internetowej zbiórki na ratowanie zapomnianych grobów. - Na razie jeszcze nie ma ostatecznej decyzji. Sądzę że do końca tygodnia zostanie podjęta, o czym będziemy informowali - dodaje Paweł Grochowski.
W tej chwili jeszcze trwają prace przy dwóch grobach, które są poddawane renowacji w ramach środków z ubiegłorocznej zbiórki, Chodzi o nagrobki:
- Stanisława Tietza [grób pochodzi z okresu międzywojennego]
- Bronisława Pulkowskiego [grób pochodzi z 1915 roku]
Prace wykonuje konserwator zabytków Dobromir Dombek.
- Z szacunków wynika, że zostanie nam jeszcze około 5 tysięcy złotych - dodaje Paweł Grochowski. - Może wystarczy na odnowienie kolejnego grobu, który wytypowaliśmy wspólnie z proboszczem grudziądzkiej Fary, a już nie objętym rejestrem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chodzi o nagrobek Stanisława Rakowskiego, który współpracował z Wiktorem Kulerskim z "Gazety Grudziądzkiej" i był dyrygentem orkiestry dętej.
Dotychczas podczas jedenastu zbiórek zebrano w sumie ponad 200 tys. zł i odrestaurowano 18 zapomnianych pomników. Przypomnijmy:
- Georg Jalkowski - grób odnowiony w latach 2010-2011
- Katarzyna Klein z Klonowskich - grób odnowiony w 2012 roku
- Józef Goga, Julianna Wolska z Buczkowskich - groby odnowione w 2013 roku
- Władysław Pokorny, Antoni Zieliński, grób rodziny Kruger - groby odnowione w 2014 roku
- Grób rodziny Kaube, Konrad Majewski, Adolf Czernik, Wacław Główczewski, Marta, Alojzy Baranowscy - groby odnowione w 2015 roku
- kwatera grobowa rodziny Babińskich, Erich Kuściemski - groby odnowione w 2016 roku
- grób rodziny Kotłowskich: Julianna, Józef, Bolesław odnowiony w 2017 roku
- Leonard Lammek, Lenchen Ruprecht - groby odnowione w 2018 roku
- grób rodziny Zagórnych odnowiony w 2019 roku
Czy będzie akcja "Hiena", którą prowadzą co roku strażnicy miejscy?
- W tym roku zrezygnowaliśmy z tej akcji, ale nie oznacza to że nie będziemy patrolowali cmentarzy - wyjaśnia Mariusz Sędzicki, komendant Straży Miejskiej w Grudziądzu. - Nie będzie nas w godzinach nocnych, ale już rozpoczęliśmy patrolowanie nekropolii w godzinach 6-22. I rozciągamy naszą obecność na cmentarzach w czasie do 4 lub 5 listopada.
Komendant Sędzicki tłumaczy, że nie ma możliwości zabezpieczenia patroli nocnych ze względu na brak załogi. - Funkcjonariusze są w kwarantannach - wyjaśnia szef strażników miejskich. - To obecnie bolączka wielu pracodawców, którzy borykają się z okrojonym składem swoich kadr.
