
Puste nakrycie przy wigilijnym stole
DODATKOWE PUSTE NAKRYCIE
Dodatkowe nakrycie to zwyczaj praktykowany w wielu domach. Zostawiamy pusty talerz dla nieznanego gościa czy zbłąkanego wędrowca. To znak naszej otwartości dla osób, które mogą spędzać ten dzień w samotności. Niegdyś puste nakrycie przeznaczone było dla ducha przodka.

Mak
MAK
Mak to symbol dobrobytu. W wigilię i święta Bożego Narodzenia spożywamy często mak w postaci kutii czy makowca. Niegdyś na wieczerzy wigilijnej musiały znaleźć się potrawy z makiem i grzybami. Mak, który ma właściwości usypiające, symbolizował przenosiny w zaświaty. Niezwykłe właściwości przypisywano także grzybom zbieranym w lesie, czyli poza przestrzenią oswojoną. Na stole musiały też znaleźć się potrawy z grochem. Kiedyś na wsiach groch spożywany był w bardzo dużych ilościach. Jeśli pojawiał się na stole wigilijnym, oznaczało to, że w przyszłym roku będzie go dużo. Podczas wieczerzy gospodarz podrzucał groch łyżką. Jeżeli się przykleił do sufitu, sądzono, że będzie urodzaj.

Obrus lub bieżnik
OBRUS LUB BIEŻNIK
Do nakrycia świątecznego stołu powinniśmy przygotować elegancki obrus bądź bieżnik.

Gwiazda Betlejemska
KWIATY
Na świątecznym stole często stawiamy kwiaty, na przykład gwiazdę betlejemską, lub gałązki. Warto wcześniej przygotować na nie wazon.