Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tramwaj wodny w Bydgoszczy na innych zasadach. Bilet zarezerwujesz przez internet

Joanna Pluta
Joanna Pluta
W tym roku Bydgoski Tramwaj Wodny czeka kilka zmian.
W tym roku Bydgoski Tramwaj Wodny czeka kilka zmian. Tomasz Czachorowski
Bydgoski Tramwaj Wodny w rękach BCI. - Skorzystają na tym zarówno mieszkańcy Bydgoszczy, jak i turyści - mówi Leszek Woźniak, dyrektor Bydgoskiego Centrum Informacji.

Zmiany w funkcjonowaniu Bydgoskiego Tramwaju Wodnego zaczną się lada dzień, bo i lada dzień rozpocznie się tegoroczny sezon jego działania. Pierwsze rejsy zaplanowano na sobotę, 28 kwietnia.

Co się zmieni? Przede wszystkim prowadzenie tramwajów wodnych przejmie od ZDMiKP Bydgoskie Centrum Informacji. - Ta zmiana jest szukaniem kompromisu. Dwa statki są własnością MZK, a organizatorem przewozu jest Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej - mówił podczas środowej sesji Rady Miasta prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, odpowiadając na wątpliwości części radnych. - ZDMiKP ogłaszał przetargi na obsługę tramwajów, a po ich rozstrzygnięciu obcy podmiot zarabiał na miejskich statkach. Tak nie powinno być.

Po dość burzliwej dyskusji uchwała w sprawie zmian w funkcjonowaniu BTW została na sesji przyjęta.

Najważniejszą zmianą będzie możliwość rezerwacji i zakupu biletu przez internet oraz w Bydgoskim Centrum Informacji. - To sprawi, że nie będzie już dochodziło do sytuacji, że na którymś z przystanków na tramwaj czeka grupa osób, a gdy statek podpływa okazuje się, że nie mogą do niego wsiąść, bo nie ma już miejsca - mówi Leszek Woźniak, dyrektor Bydgoskiego Centrum Informacji.- Unikniemy też odwrotnej sytuacji - że np. kapitanowie będą mieli puste przebiegi, a w tym czasie mogliby np. zabrać zorganizowaną wycieczkę.

Za pomysłem stoi Daria Kieraszewicz, współwłaścicielka Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz przewodniczka po Bydgoszczy. - Ta zmiana ma być jednym z kroków do podniesienia jakości usług turystycznych w naszym mieście i lepszego wykorzystania możliwości tramwajów wodnych - mówi. - Skorzystają na niej zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Pomysł był konsultowany z mieszkańcami, załogami statków i przedstawicielami branży turystycznej.

Tak naprawdę zatem Bydgoski Tramwaj Wodny przestaje pełnić funkcje transportu publicznego, a staje się atrakcją turystyczną. - Stosunkowo niewiele osób w Bydgoszczy korzystało z BTW jak z komunikacji miejskiej - by przedostać się z jednego punktu do innego - mówi Woźniak. - Dla większości korzystających najważniejszy był walor turystyczny.

Tramwaje będą rozpoczynały i kończyły kurs na przystanku na Rybim Rynku. Na innych przystankach nie będą się zatrzymywały, chyba że ktoś zechce wysiąść. Po drodze jednak tramwaj nie będzie zabierał dodatkowych pasażerów. Tu pojawia się pytanie - co z istniejącymi przystankami - pójdą do likwidacji? - Nie, będą dalej utrzymywane przez zarząd dróg i z pewnością raz po raz będą wykorzystywane - mówi Woźniak.

Wtóruje mu Karol Słowiński, prezes Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. - Wkrótce na Brdzie pojawią się też nowi, prywatni przewoźnicy, którzy będą oferować turystyczne rejsy. Liczymy, że z każdym rokiem będzie ich więcej, tak by Brda była dobrze wykorzystana - dodaje.

W najbliższych latach w Bydgoszczy będzie realizowanych bardzo dużo inwestycji, które mocno zmienią oblicze miasta."BociaNowe" - tak ma się nazywać nowe osiedle mieszkaniowe, jakie firma Moderator Inwestycje planuje wybudować na poprzemysłowych terenach w pobliżu ulicy Rycerskiej. To na razie wstępne projekty.

Te inwestycje zmienią Bydgoszcz nie do poznania! [wizualizacje]

W czwartek do naszej redakcji trafiło oświadczenie bydgoskiego koła .Nowoczesnej, która odniosła się do zmian w funkcjonowaniu BTW. "Z niedowierzaniem i głębokim ubolewaniem przyjęliśmy kierunek rozwoju bydgoskiego tramwaju wodnego" - czytamy w piśmie. Zdaniem przedstawicieli .Nowoczesnej wyłączenie BTW z miejskiego transportu i zrobienie z niego atrakcji turystycznej to krok wstecz, a oni sami mają kilka pomysłów, które wg nich powinny być w kontekście tramwaju wodnego realizowane. Pierwszym z nich jest wprowadzenie całorocznego kursowania BTW.

- Zimą po lodzie? - pyta Leszek Woźniak. - To się chyba nie uda.

- W żadnym mieście w Europie tramwaje wodne czy statki turystyczne nie kursują przez cały rok - mówi z kolei Kieraszewicz.

Kolejny postulat .Nowoczesnej to uruchomienie czegoś na kształt systemu Park&Swim. Czyli? "Takie rozwiązanie pozwoli zostawić samochód przy wjeździe do Bydgoszczy od strony Torunia, a w przyszłości może również od strony Nakła, a następnie dostać się do centrum Bydgoszczy za pomocą tramwaju".

- Po pierwsze musimy wziąć pod uwagę, że liczba miejsc w tramwaju wodnym jest ograniczona, a po drugie, że statki nie osiągają zawrotnych prędkości - mówi Woźniak. - Nie jestem więc pewien, czy komuś chciałoby się pół dnia płynąć z obrzeży miasta do centrum, jeśli założymy, że chce skorzystać z BTW jak z transportu, a nie atrakcji turystycznej.

Ostatni postulat .Nowoczesnej? Łączenie opłat za BTW z systemem Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. - To z pewnością warto wziąć pod rozwagę, choć pomysł wymaga rozmów i ustaleń z operatorem systemu BRA - odpowiada dyrektor BCI.

Pierwsze rejsy tramwaju wodnego po zmianach są zaplanowane na najbliższą sobotę, 28 kwietnia. Tramwaje kursują na dwóch liniach: Słonecznej i Staromiejskiej. Rejs linią Staromiejską trwa około 80 minut, z kolei Słoneczną około 50 minut. Bilety na rejs statkiem będą kosztowały 5 (normalny) i 2,5 zł. Będzie je można kupić na trzy sposoby: przez internet na stronie tickeo.pl (tu trzeba doliczyć 10-procentową prowizję dla operatora), stacjonarnie w Bydgoskim Centrum Informacji oraz bezpośrednio u załogi statku przed rejsem (w zależności od tego, czy będą dostępne).

Jakie powinno być wyposażenie apteczki samochodowej? Zobacz koniecznie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska