To pionierskie w tej skali rozwiązanie w kraju, które pozwoli na efektywne wykorzystanie tzw. ciepła odpadowego, generowanego w procesie produkcji sody. Dzięki temu energia, która dotąd pozostawała niewykorzystana, zostanie odzyskana i zasili system ciepłowniczy zarządzany przez ZEC w Inowrocławiu.
To przełomowa inwestycja zarówno dla mieszkańców, jak i samego miasta. Projekt pozwoli obniżenie kosztów produkcji energii cieplne dla ZEC, a w konsekwencji obniżenie rachunków za ogrzewanie dla mieszkańców i zmniejszenie emisji CO₂, poprzez ograniczenie konieczności korzystania z paliw kopalnych. W perspektywie najbliższych lat Inowrocław, pozyskując ciepło odpadowe oraz budując kogenerację gazową, zyska status efektywnego systemu ciepłowniczego. Bez tego statusu inowrocławski ZEC nie mógłby się rozwijać o dostarczanie ciepła dla nowych mieszkańców. Spółka pozyska także dodatkowe źródło dochodów ze sprzedaży energii elektrycznej do sieci Qemetica. Transformacja energetyczna i ustabilizowanie sytuacji finansowej ZEC stanowi jedno z kluczowych wyzwań w obecnej kadencji Prezydenta Miasta Inowrocławia, Arkadiusza Fajoka.
Zielona energia dla mieszkańców
Rozmowy na temat współpracy rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Strony zgodnie zauważyły wspólne korzyści, wynikające z tego projektu. ZEC zyskuje tanie ciepło odpadowe i możliwość uzyskania statusu systemu efektywnego energetycznie, co w konsekwencji pozwoli obniżyć koszty ciepła dla mieszkańców. Qemetica uzyska dodatkowe wpływy ze sprzedaży energii, która do tej pory nie była zagospodarowana, co wpłynie także pozytywnie na koszty produkcji sody. Wynikiem kilkumiesięcznych rozmów i analiz było przygotowanie przełomowego porozumienia, które 3 marca podpisali Ireneusz Stachowiak, Prezes ZEC i Piotr Kapuściński, wiceprezes Qemetica Soda Polska.
- Jako prezydent Inowrocławia zawsze kieruję się zasadą, że miasto powinno dynamicznie współpracować z lokalnym biznesem, aby tworzyć rozwiązania korzystne dla mieszkańców. Wykorzystanie ciepła odpadowego z przemysłu sodowego to prawdziwy przełom – nie tylko technologiczny, ale i społeczny. To ekologiczny, tańszy i bardziej efektywny sposób ogrzewania domów, który przyniesie długofalowe korzyści dla Inowrocławia. Cieszę się, że udało nam się połączyć siły i wykorzystać potencjał największego zakładu przemysłowego w mieście, aby stworzyć lepszą przyszłość dla naszych mieszkańców - mówi prezydent Miasta Inowrocławia Arkadiusz Fajok.
- To przełomowe rozwiązanie, które pozwoli zmniejszyć wykorzystanie węgla i obniżyć emisję CO₂, co ma kluczowe znaczenie dla Inowrocławia jako miasta uzdrowiskowego. W przyszłości co najmniej 30% ciepła dostarczanego do mieszkańców będzie pochodziło z zakładów sodowych, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie i bardziej ekologiczne miasto. Sprzedaż energii elektrycznej z planowanej kogeneracji gazowej do Qemetiki pozwoli nam na dalszy rozwój i wzmocni potencjał ZEC - informuje Ireneusz Stachowiak, prezes ZEC.
- Jako firma od lat angażujemy się w zrównoważony rozwój i innowacyjne projekty proekologiczne. Porozumienie z ZEC idealnie wpisuje się w naszą strategię. To model współpracy, który udowadnia, że biznes i samorząd mogą skutecznie działać razem, aby dostarczyć mieszkańcom ekologiczne i tańsze ciepło. To nie tylko odpowiedzialność, ale także wizja przyszłości energetyki miejskiej - mówi Piotr Kapuściński, wiceprezes Qemetica Soda Polska.
Etapy inwestycji
Partnerzy zobowiązali się do realizacji projektu w trzech kluczowych etapach:
Ustalenie parametrów technicznych i modelu biznesowego współpracy.
Opracowanie koncepcji technicznej podłączenia instalacji do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz oszacowanie kosztów.
Decyzja inwestycyjna i podpisanie umowy przedwstępnej.
Zgodnie z harmonogramem uzgodnienia biznesowe zakończą się w 2025 roku, a realizacja inwestycji potrwa około 18 miesięcy od momentu podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Szacunkowy koszt instalacji odzysku ciepła wynosi ok. 30 milionów złotych. Koszt ten poniesie Qemetica Soda Polska, co oznacza, że miasto nie ponosi dodatkowych wydatków na realizację projektu.
Zielona przyszłość dla Inowrocławia
Dzięki współpracy Qemetica Soda Polska i ZEC Inowrocław zyska nowoczesny, niskoemisyjny i bardziej efektywny system ciepłowniczy, co obniży koszty dla mieszkańców i przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie.
Jakie korzyści płyną ze współpracy? Co najmniej 30% ciepła miejskiego pochodzić będzie z odzysku, co zmniejszy spalanie węgla. Niższe rachunki za ogrzewanie dzięki efektywnej dywersyfikacji źródeł ciepła. Z kolei redukcja emisji CO₂ poprawi jakość powietrza w uzdrowiskowym Inowrocławiu. Uzyskanie statusu efektywności energetycznej systemu ciepłowniczego miasta.
Inowrocław dołącza do grona liderów transformacji energetycznej, a także wdrażania nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu ciepłem miejskim.
