Rafał Wąsowicz ma 25 lat. Mieszka w Koronowie. Jest kolejarzem - kierownikiem pociągu i konduktorem w firmie Arriva. Kocha kolej. Skupił wokół siebie grupę miłośników wszystkiego, co związane z koleją i wspólnie robią swoje. Choć tak naprawdę z kolei zostało w Koronowie niewiele: Stary zaniedbany i zdewastowany dworzec PKP relacji Koronowo-Tuchola i tory kolejowe, po których ostatni pociąg do Tucholi odjechał pod koniec XX wieku.
Koronowo. Zabytkowy most kolejki może runąć! [więcej, zdjęcia]
Został w nazwie ulicy
Wspomnieniem w Koronowie jest także kolej wąskotorowa. Z dworca kolejki została nazwa ulicy: Wąskotorowa.Torowiska tej kolejki zaczynają się dopiero na moście nad Brdą, który jest cacuszkiem techniki.
Niestety, most wali się, i ani kolej, ani miasto nic w sprawie ratowania tego cudu techniki, najwyższego mostu nad lustrem wody w Europie, robić nie chcą. Ani myśli o nim także konserwator zabytków. Póki stoi, prowadzą turystów do niego znaki przy drodze powiatowej Bydgoszcz-Koronowo-Niemcz.
Takie są, niestety, koronowskie realia. Dotyczą one także innych pięknych zabytków w tym mieście. Na szczęście liczą także diabelski młyn, synagoga, pałac opata. I jakoś doczekać zainteresowania się stanem tych obiektów nie mogą.
Zabytkowy most kolejki w Koronowie [zdjęcia]
Pociągi tylko specjalne
Rafał Wąsowicz i grupa jego przyjaciół stara się, by choć dworzec ożył. Organizują festyny na dworcu, na które dowożą turystów pociągami specjalnymi z Chojnic, Tucholi, Pruszcza Bagienicy. Pierwszy był w listopadzie 2011 roku, drugi w marcu 2012 roku, trzeci będzie 28 lipca.
- Bilety można nabyć w każdą niedzielę w kasie biletowej na stacji PKP Koronowo w godzinach 12 - 19,15, oraz w dni powszednie w sklepie "Krawiectwo" u pani Ewy Kamińskiej przy ulicy Garncarskiej- mówi Dariusz Krzyżelewski z grona przyjaciół kolei. Sprzątają dworzec i teren wokół przed każdą imprezą, zdobią, wymyślają imprezy. A było ich już kilka. Zjazd drezyn, i - w minioną sobotę - festiwal kultury kolejowej.
- Po ponad półrocznych negocjacjach z PKP Nieruchomości w Gdańsku udało się przejąć stację Koronowo w dzierżawę na czas nieokreślony - mówi Rafał Wąsowicz. - W listopadzie zeszłego roku napisaliśmy do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Toruniu wniosek o wpisanie linii kolejowej Tuchola - Koronowo na listę zabytków. Projekt zakładał wpisanie nie tylko torów, ale wszystkich stacji, mostów, wiaduktów i infrastruktury przyległej, m.in. brukowane drogi. przed stacjami. Każdego miesiąca dokumentacja była uzupełniana o kolejne informacje i zdjęcia. Po przeprowadzonej analizie wartości zabytkowych obiektów i linii przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, oraz dopełnieniu wszystkich formalności urzędowych 25 czerwca cała linia kolejowa Tuchola - Koronowo, wszystkie stacje wraz z infrastrukturą przyległą zostały wpisane do Ewidencji Zabytków. Mam nadzieję, że uchroni to stacje takie jak Wilcza Góra przed losem, jaki spotkał stację Buszkowo.
Chcieli Maksymilianowo
Najpierw kolej wyremontowała dworzec, a potem - z przyczyn ponoć estetycznych - zburzyła. Stało się to 16 lipca 2009 roku. Podobny los miał spotkać dworzec w Maksymilianowie, ale nie zgodził się no to konserwator zabytków.
- Jestem dzierżawcą stacji Koronowo na czas nieokreślony - mówi Wąsowcz. - W sobotę otworzyliśmy galerię artystyczną. Będziemy remontować wnętrza na parterze, by otworzyć tam regionalne muzeum kolejnictwa. Eksponaty zbieram od lat. Jeśli ktoś posiada coś, co warte jest pokazania w muzeum, zapraszamy.
Czytaj e-wydanie »