https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trasa Koronowo-Tuchola wpisana do ewidencji zabytków

(ALE)
Staraniem tych ludzi  udaje się ożywić koronowski dworzec. Oby także uratować.
Staraniem tych ludzi udaje się ożywić koronowski dworzec. Oby także uratować. Filip Sieradzki
Staraniem miłośników kolei trasa Koronowo - Tuchola wpisana została do ewidencji zabytków. Również stacje kolejowe, niestety, bez Buszkowa, oraz droga brukowa przed dworcem w Koronowie.

Rafał Wąsowicz ma 25 lat. Mieszka w Koronowie. Jest kolejarzem - kierownikiem pociągu i konduktorem w firmie Arriva. Kocha kolej. Skupił wokół siebie grupę miłośników wszystkiego, co związane z koleją i wspólnie robią swoje. Choć tak naprawdę z kolei zostało w Koronowie niewiele: Stary zaniedbany i zdewastowany dworzec PKP relacji Koronowo-Tuchola i tory kolejowe, po których ostatni pociąg do Tucholi odjechał pod koniec XX wieku.

Koronowo. Zabytkowy most kolejki może runąć! [więcej, zdjęcia]

Został w nazwie ulicy

Wspomnieniem w Koronowie jest także kolej wąskotorowa. Z dworca kolejki została nazwa ulicy: Wąskotorowa.Torowiska tej kolejki zaczynają się dopiero na moście nad Brdą, który jest cacuszkiem techniki.

Niestety, most wali się, i ani kolej, ani miasto nic w sprawie ratowania tego cudu techniki, najwyższego mostu nad lustrem wody w Europie, robić nie chcą. Ani myśli o nim także konserwator zabytków. Póki stoi, prowadzą turystów do niego znaki przy drodze powiatowej Bydgoszcz-Koronowo-Niemcz.

Takie są, niestety, koronowskie realia. Dotyczą one także innych pięknych zabytków w tym mieście. Na szczęście liczą także diabelski młyn, synagoga, pałac opata. I jakoś doczekać zainteresowania się stanem tych obiektów nie mogą.

Zabytkowy most kolejki w Koronowie [zdjęcia]

Pociągi tylko specjalne

Rafał Wąsowicz i grupa jego przyjaciół stara się, by choć dworzec ożył. Organizują festyny na dworcu, na które dowożą turystów pociągami specjalnymi z Chojnic, Tucholi, Pruszcza Bagienicy. Pierwszy był w listopadzie 2011 roku, drugi w marcu 2012 roku, trzeci będzie 28 lipca.

- Bilety można nabyć w każdą niedzielę w kasie biletowej na stacji PKP Koronowo w godzinach 12 - 19,15, oraz w dni powszednie w sklepie "Krawiectwo" u pani Ewy Kamińskiej przy ulicy Garncarskiej- mówi Dariusz Krzyżelewski z grona przyjaciół kolei. Sprzątają dworzec i teren wokół przed każdą imprezą, zdobią, wymyślają imprezy. A było ich już kilka. Zjazd drezyn, i - w minioną sobotę - festiwal kultury kolejowej.

Wiadomości z Koronowa

- Po ponad półrocznych negocjacjach z PKP Nieruchomości w Gdańsku udało się przejąć stację Koronowo w dzierżawę na czas nieokreślony - mówi Rafał Wąsowicz. - W listopadzie zeszłego roku napisaliśmy do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Toruniu wniosek o wpisanie linii kolejowej Tuchola - Koronowo na listę zabytków. Projekt zakładał wpisanie nie tylko torów, ale wszystkich stacji, mostów, wiaduktów i infrastruktury przyległej, m.in. brukowane drogi. przed stacjami. Każdego miesiąca dokumentacja była uzupełniana o kolejne informacje i zdjęcia. Po przeprowadzonej analizie wartości zabytkowych obiektów i linii przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, oraz dopełnieniu wszystkich formalności urzędowych 25 czerwca cała linia kolejowa Tuchola - Koronowo, wszystkie stacje wraz z infrastrukturą przyległą zostały wpisane do Ewidencji Zabytków. Mam nadzieję, że uchroni to stacje takie jak Wilcza Góra przed losem, jaki spotkał stację Buszkowo.

Chcieli Maksymilianowo

Najpierw kolej wyremontowała dworzec, a potem - z przyczyn ponoć estetycznych - zburzyła. Stało się to 16 lipca 2009 roku. Podobny los miał spotkać dworzec w Maksymilianowie, ale nie zgodził się no to konserwator zabytków.

- Jestem dzierżawcą stacji Koronowo na czas nieokreślony - mówi Wąsowcz. - W sobotę otworzyliśmy galerię artystyczną. Będziemy remontować wnętrza na parterze, by otworzyć tam regionalne muzeum kolejnictwa. Eksponaty zbieram od lat. Jeśli ktoś posiada coś, co warte jest pokazania w muzeum, zapraszamy.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Efekty pewnie będą jak się mieszkańcy zainteresują też tą sprawą. Kolej pasażerska w Koronowie nie funkcjonuje od 20 lat. Połączenia pasażerskie zawieszono tutaj w 1992 roku i przez 20 lat miasto nie zrobiło nic by je reaktywować, przez 20 lat nie dało kolei ani złotówki na funkcjonowanie a teraz mamy walący się most kolejki i brak pociągów na dużej kolei. Chociaż te wycieczki zostały. Może coś się jeszcze zmieni. Fajnie byłoby jeździć np do Mąkowarska za 3zł wg ceny kolejowej a nie jak do tej pory PKS'em za 5zł
M
Miłośniczka kolei ;)
Zapraszamy

28 lipca 2012r

na

FESTYN KOLEJARSKI W PRUSZCZU

start o godzinie 16:00 na stacji Pruszcz-Bagienica

dużo atrakcji w tym specjalnyh pociąg trasa Koronowo-Pruszcz

zwiedzanie obiektów stacyjnych oraz galerii, konkursy, występy artystyczne,

poczęstunek, disco przy torach, kurs maglowania, dmuchany zamek oraz

wiele innych atrakcji!
g
gorilla
Brawo. kilku entuzjastom udało się zrobić coś, czego nie potrafiliby zrobić urzędnicy z koronowskiego ratusza.
m
mieszkaniec
Zapewne Pan ma swoje racje, ale oprócz zawodu kolejarza, każdy inny ma swoją historie trudno jest wszystkim dogodzić i opisać, przykładem jest Latarnik pewnie Pan czytał?ten miał farta!

Cały ten artykuł można było napisać prościej. Nie mieszać w to kolej i kolejarzy. Wcale bym się nie odezwał.
G
Gość
Zapewne Pan ma swoje racje, ale oprócz zawodu kolejarza, każdy inny ma swoją historie trudno jest wszystkim dogodzić i opisać, przykładem jest Latarnik pewnie Pan czytał?ten miał farta!
G
Gość
czekamy na efekty
g
gosc
cieszę się że w końcu ktoś wyremontuje ten dworzec
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska