Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trendy na rynku pracy. Wszystko dla pieniędzy

Oprac. (M)
pixabay
Zdecydowana większość firm planuje wykorzystać dobrą koniunkturę na rynku, rozbudować swoje struktury i zwiększyć zatrudnienie. Jednocześnie coraz więcej pracodawców doświadcza niedoboru kandydatów.

W tym roku analiza wynagrodzeń w raporcie Hays Poland została wzbogacona wynikami badania dotyczącego trendów i perspektyw na rynku pracy, przeprowadzonego wśród niemal tysiąca pracowników i pracodawców.

Analiza pokazuje dojrzałość polskiego rynku, który nie odstaje od światowych trendów. Wszędzie na świecie na znaczeniu zyskują twarde kompetencje analityczne, umiejętność budowania modeli i stosowania ich w zarządzaniu oraz wiedza techniczna, która odgrywa szczególną rolę zwłaszcza w obszarze technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Wysoka płaca minimalna od 2017 roku. Przedsiębiorcy: - Będziemy musieli zatrudniać na czarno!

Organizacje chcą zwiększać zatrudnienie i oferować pracownikom coraz atrakcyjniejsze możliwości rozwoju, aby zatrzymać ich w strukturze organizacji. Pracownicy z kolei chętnie podejmują nowe wyzwania i z optymizmem patrzą w przyszłość.

− Przepisem na sukces będzie wszechstronność, otwarcie na nowoczesne rozwiązania pracy elastycznej oraz koncentracja na kompetencjach miękkich – twierdzi Charles Carnall, dyrektor zarządzający Hays Poland. – Tylko wtedy będzie można pogodzić interesy pracodawców poszukujących wykwalifikowanych specjalistów oraz pracowników oczekujących możliwości rozwoju oraz równowagi w życiu zawodowym.

Dobra koniunktura

Większość badanych firm pytana o perspektywę roku 2017 zakłada większą aktywność w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Ma to swoje odzwierciedlenie w planach rekrutacyjnych – 93 proc. firm deklaruje chęć zwiększenia zatrudnienia. Jednocześnie niemal 90 proc. pracodawców spodziewa się trudności z pozyskiwaniem nowych pracowników.

70 procent wynagrodzenia zabierają ZUS i urząd skarbowy. Pensja jest opodatkowana jak wódka

Większość pracodawców będzie koncentrować się na pozyskaniu pracowników etatowych. Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć specjaliści w obszarach IT i sprzedaży. Na brak ofert pracy nie będą również narzekać eksperci w obszarze finansów i księgowości oraz produkcji i inżynierii.

Coraz więcej firm decyduje się również na zatrudnienie pracowników tymczasowych. Rośnie także znaczenie kontraktorów – głównie w branży IT i nowoczesnych technologii. Pracodawcy podkreślają, że praca tymczasowa i kontaktowa gwarantuje elastyczność oraz realizację bieżących zadań, przy jednoczesnej kontroli poziomu zatrudnienia. Pracownicy tymczasowi mogą być wsparciem podczas okresowego wzrostu popytu na produkty bądź usługi firmy, zastąpić osoby przebywające na długotrwałych zwolnieniach oraz wnieść do firmy potrzebne kompetencje. Coraz częściej stają się też odpowiedzią na trudności związane ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy stałej.

Luka w kompetencjach

Zaledwie 37 proc. pracodawców jest pewnych, że ich organizacja posiada obecnie zasoby kompetencyjne konieczne do realizacji celów biznesowych. Trudności z niedoborem kompetencyjnym rosną – z jednej strony firmy wskazują na niewystarczającą dostępność kandydatów na rynku, z drugiej natomiast na ich wysokie oczekiwania.

Muszą im sprostać, jeśli chcą pozyskać najbardziej utalentowanych pracowników. Firmy poszukują przede wszystkim specjalistów z wiedzą merytoryczną oraz skutecznych menedżerów. W cenie są też kompetencje IT i cyfrowe, będące odpowiedzią na zmieniające się i coraz bardziej mobilne otoczenie. Jednocześnie te same kompetencje są najtrudniejsze do pozyskania. Oprócz wyzwania, jakim jest znalezienie odpowiednich kandydatów, firmy borykają się również z obsadzeniem stanowisk sprzedażowych, księgowych oraz wymagających znajomości języków obcych.

Wynagrodzenia, karty sportowe

W roku 2016 aż 73 proc. ankietowanych pracodawców przeprowadziło podwyżki płac. Rosnąca konkurencja o najlepszych pracowników sprawia, że w tym roku podobny odsetek firm planuje dalsze zmiany w zakresie wynagrodzeń. Pracodawcy chcą zapłacić więcej, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych specjalistów.

Zdecydowana większość firm oferuje pracownikom prywatną opiekę medyczną oraz kartę sportową. Rosnącą popularnością cieszą się również ubezpieczenie na życie, możliwość pracy elastycznej oraz dofinansowanie edukacji. Ponadto wiele firm – głównie w branży sprzedaży detalicznej i FMCG – proponuje zniżki na swoje produkty lub usługi.

Źródło: Hays Poland

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska