Zasługi mieszkańców powiatu dostrzegła m.in. Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa w Warszawie. Medale wręczono im podczas uroczystego spotkania w mroteckim gimnazjum.
Uhonorowane osoby to Małgorzata Kaźmierczak, nauczycielka z Mroczy od lat współpracująca z miejscowym kołem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Działaczką tego koła jest też druga z medalistek: Magdalena Musiał -Resler.
Srebrny medal opiekuna miejsc pamięci narodowej przypięto także do piersi Piotra Marosza, wnuka powstańca wielkopolskiego z Nakła. Odznaczenia wręczył Mieszko Klawikowski z Bydgoszczy, sekretarz Komitetu Pamięci, Walki i Męczeństwa województwa kujawsko pomorskiego.
Na medalach się nie skończyło. Kilka osób z powiatu nakielskiego, z okazji rocznicy powstania, uhonorowano odznakami opiekuna miejsc pamięci narodowej. Tu lista jest dłuższa.
Odznaki otrzymali: Danuta Radecka-Dubiel, dyrektor Gimnazjum w Mroczy, Tadeusz Sobol, starosta nakielski, Barbara Kromrych, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kosowie, Grażyna Stachowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego w Mroczy, Franciszek Szwajkowski, syn powstańca wielkopolskiego z Mroczy, działacz miejscowego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
W kole tym działają także kolejni odznaczeni: kapral Adam Młodzik z I batalionu logistycznego im. Ziemi Nakielskiej, Kazimierz Baliniak, Barbara i Elżbieta Pajzderskie oraz Joanna Połamarczuk i Zdzisław Jędrzejczak.
W czwartek i piątek ciąg dalszy powstańczych uroczystości w naszym powiecie. W czwartek w Nakle otwarta zostanie o godz. 12 okolicznościowa wystawa w Muzeum Ziemi Krajeńskiej przy ul. Pocztowej.
W piątek po południu (od godz. 15.30 uroczystości na cmentarzu, potem wieczornica w Domu Polskim) 94. rocznicę wybuchu powstania uczczą mieszkańcy gminy Szubin. Uroczystości w Kcyni - 8 lutego.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »