Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Troszczą się o miejsca pamięci. Na medal!

(ms)
Srebrni medaliści. Wnukowi powstańca Piotrowi Maroszowi gratulacje składa major Jarosław Odrobiński, prezes mroteckiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wlkp.
Srebrni medaliści. Wnukowi powstańca Piotrowi Maroszowi gratulacje składa major Jarosław Odrobiński, prezes mroteckiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wlkp. Maja Stankiewicz
Troje mieszkańców powiatu odznaczonych zostało srebrnymi medalami opiekuna miejsc pamięci narodowej. To w powiecie początek uroczystości z okazji 94. rocznicy powstania wlkp.

Zasługi mieszkańców powiatu dostrzegła m.in. Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa w Warszawie. Medale wręczono im podczas uroczystego spotkania w mroteckim gimnazjum.

Uhonorowane osoby to Małgorzata Kaźmierczak, nauczycielka z Mroczy od lat współpracująca z miejscowym kołem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Działaczką tego koła jest też druga z medalistek: Magdalena Musiał -Resler.

Srebrny medal opiekuna miejsc pamięci narodowej przypięto także do piersi Piotra Marosza, wnuka powstańca wielkopolskiego z Nakła. Odznaczenia wręczył Mieszko Klawikowski z Bydgoszczy, sekretarz Komitetu Pamięci, Walki i Męczeństwa województwa kujawsko pomorskiego.

Na medalach się nie skończyło. Kilka osób z powiatu nakielskiego, z okazji rocznicy powstania, uhonorowano odznakami opiekuna miejsc pamięci narodowej. Tu lista jest dłuższa.

Odznaki otrzymali: Danuta Radecka-Dubiel, dyrektor Gimnazjum w Mroczy, Tadeusz Sobol, starosta nakielski, Barbara Kromrych, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kosowie, Grażyna Stachowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego w Mroczy, Franciszek Szwajkowski, syn powstańca wielkopolskiego z Mroczy, działacz miejscowego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

W kole tym działają także kolejni odznaczeni: kapral Adam Młodzik z I batalionu logistycznego im. Ziemi Nakielskiej, Kazimierz Baliniak, Barbara i Elżbieta Pajzderskie oraz Joanna Połamarczuk i Zdzisław Jędrzejczak.

W czwartek i piątek ciąg dalszy powstańczych uroczystości w naszym powiecie. W czwartek w Nakle otwarta zostanie o godz. 12 okolicznościowa wystawa w Muzeum Ziemi Krajeńskiej przy ul. Pocztowej.

W piątek po południu (od godz. 15.30 uroczystości na cmentarzu, potem wieczornica w Domu Polskim) 94. rocznicę wybuchu powstania uczczą mieszkańcy gminy Szubin. Uroczystości w Kcyni - 8 lutego.

Wiadomości z Nakła

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska