- Modernizacja była potrzebna głównie dlatego, że wzrosła ilość zanieczyszczeń, jakie odprowadzają nam zakłady przemysłowe zlokalizowane na terenie Grudziądza - tłumaczy Małgorzata Paździor-Roclawski, rzeczniczka Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni.
Aby możliwe było przyłączenie do kanalizacyjnej sieci kolejnych obiektów przemysłowych, konieczne jest zwiększenie możliwości oczyszczalni.
Inwestycja była przewidziana w strategii rozwoju
Właśnie trwa budowa czwartego ciągu technologicznego. - Taka rozbudowa była przewidziana w perspektywie rozwoju oczyszczalni. Miejsce na czwarty ciąg było przygotowane - tłumaczy Małgorzata Paździor-Roclawski.
Pierwszy etap modernizacji oczyszczalni ścieków obejmuje rozbudowę układu technologicznego o czwarty reaktor biologiczny i osadnik wtórny, a także rozbudowę infrastruktury magazynującej pozyskiwany biogaz.
- Modernizacja oczyszczalni zapewni nie tylko możliwość odbierania ścieków z nowo powstających zakładów przemysłowych, lecz przede wszystkim stworzy sposobność zwiększenia produkcji przez istniejące już zakłady, które taką potrzebę zgłaszały wielokrotnie - potwierdza Małgorzata Paździor-Roclawski.
Układ ma być gotowy wiosną przyszłego roku
Pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć na początku przyszłego roku. Później rozpocznie się jego trzymiesięczny rozruch technologiczny.
- W oczyszczalni mamy do czynienia z żywymi organizmami, które oczyszczają ściek. Wszystko wymaga rozruchu. Osad czynny musi pracować, więc potrzeba tych trzech miesięcy na rozruch - tłumaczy Małgorzata Paździor-Roclawski.
Oczyszczalnia w Nowej Wsi uruchomiona została w październiku 2002r. Obecnie przystosowana jest do przyjęcia 26.400 metrów sześciennych ścieków na dobę.
Wartość pierwszego etapu rozbudowy wynosi 22,5 mln zł. Wykonawcą prac jest firma „Melbud”. Cała inwestycja ma pochłonąć 43 mln zł.
Wzmożone kontrole escape roomów w całym kraju.
