Obie włocławskie uczelnie przygotowały nowości od nowego roku akademickiego. Na PWSZ będzie można studiować prawo.
- Jest to dla Włocławka sprawa niezwykłej wagi - mówi Małgorzata Legiędź-Gałuszka, rektor PWSZ. - Przyszły do nas oficjalne pisma, które przyznają nam uprawnienia do realizacji kierunku prawa - jednolitych studiów o profilu praktycznym.
- Będziemy mieli bardzo dobrą kadrę - zapowiada Robert Musiałkiewicz, prorektor ds. nauczania i studentów. - Jej trzon stanowić będzie nasz kadra z administracji. Będziemy też opierać się na praktykach - adwokatach, radcach prawnych, również sędziach. Niewykluczone, że będziemy współpracować z pracownikami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu czy Uniwersytetu Łódzkiego.
Stosunkowo nowym kierunkiem są też nowe media i e-biznes. Zajęcia na tym kierunku ma prowadzić Piotr Witkwicki, dziennikarz Polsat News i jednocześnie rodowity włocławianin.
Szkoła liczy też na jeszcze jedną nowość, ale póki co nie zdradza, o co chodzi, bo czeka na decyzję ministerstwa w tej sprawie. Władze pewueszetki podkreślają, że studia na ich uczelni mają być elitarne, a nie masowe. - Jesteśmy rozliczani z jakości kształcenia, a nie z ilości studentów - wyjaśnia rektor.
Dlatego na każdym z kierunków (teraz jest ich dziesięć, dojdzie jeszcze prawo) PWSZ zamierza przyjąć maksymalnie siedemdziesiąt pięć osób. Wyjątkiem są studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo, na którym przewidziano dziewięćdziesiąt miejsc. Uczelnia, z najbliższym naborem włącznie, zamierza utrzymać liczbę studentów na poziomie 1100 osób.
W KSW we Włocławku jest ich ponad 1350. Na całej uczelni więcej, bo szkoła ma też swoje filie w Grudziądzu i Nowym Targu.
Podobnie jak PWSZ KSW również przygotowała nowe kierunki od nowego roku akademickiego.
Wśród nowości jest nowy kierunek - 5-letnie studia magisterskie na pedagogice przedszkolnej i wczesnoszkolnej - informuje Monika Jabłońska, rzeczniczka Kujawskiej Szkoły Wyższej. - Czekamy jeszcze na decyzję Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kolejny nowy kierunek - dietetyka - studia licencjackie. Na kierunkach pojawiły się też nowe specjalności, np. na ekonomia - specjalności: ekonomia w służbie zdrowia czy ekonomika i organizacja przedsiębiorstw; na energetyce nowa specjalność: dozór i eksploatacja instalacji energetycznych; na logistyce - logistyka zaopatrzenia i dystrybucji, logistyka przedsiębiorstw i magazynowanie czy logistyka i infrastruktura transportu. Na bezpieczeństwie narodowym w Nowym Targu (studia licencjackie) i na studiach II stopnia na bezpieczeństwie narodowym wprowadziliśmy unikalną specjalność: bezpieczeństwo transgraniczne.
KSW do zaoferowania ma w sumie siedemnaście kierunków Największą popularnością cieszą się te inżynierskie, takie jak: budownictwo, logistyka czy energetyka. Wśród pozostałych - fizjoterapia, pedagogika i pielęgniarstwo oraz bezpieczeństwo narodowe.
Wideo. Flash Info odc. 20
