iPolitycznie - Komu zależy na tym, by obalić autorytet Jana Pawła II?

W okresie Wielkiego Postu 2023 r. po parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej, peregrynuje krzyż - symbol męki i śmierci Jezusa Chrystusa oraz chrześcijaństwa i innych religii - który towarzyszył św. Janowi Pawłowi II podczas Jego ostatniej wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum, w marcu 2005 r. Ojciec Święty nie mógł już wówczas przewodniczyć nabożeństwu, łączył się więc z wiernymi modlącymi się w Koloseum za pośrednictwem transmisji telewizyjnej. Przed XIV stacją poprosił o krzyż. Chwilę później cały świat zobaczył przejmujący obraz – schorowanego i umierającego papieża przytulającego się do krzyża.
Ten krucyfiks splata historię cierpienia trzech osób: Jezusa Chrystusa, Janiny Trafalskiej i Jana Pawła II. Wykonał go Stanisław Trafalski, rzeźbiarz z Bieszczad, dla sparaliżowanej żony. Odnowiony krzyż podczas pielgrzymki wiernych z gminy Olszanica do Watykanu, został przekazany Ojcu Świętemu. Później trafił do kościoła w Kraczkowie koło Rzeszowa. Od wielu lat ten papieski krzyż odwiedza parafie i inne miejsca kultu religijnego w Polsce. 8 marca trafił do parafii pw. św. Marka Ewangelisty w Polanowicach. Przywieźli go z Częstochowy wierni tej wspólnoty parafialnej i pielgrzymi z dekanatu kruszwickiego - uczestnicy archidiecezjalnego dziękczynienia za nawiedzenie wiernej kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Teraz ten krucyfiks - świadek ostatnich ziemskich dni św. Jana Pawła II - pielgrzymuje po parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. W zeszłym tygodniu modlili się przed nim wierni z Polanowic, Kościeszek, Chełmc, Sławska Wielkiego i Kruszwicy. Natomiast w kolejnych dniach uczynią to parafianie m.in. z Piask (14 marca), Kwieciszewa (14-15), Mogilna (15-16 - parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy), Barcina (16-17 - parafia św. Maksymiliana Kolbego), Kierzkowa (17-18), Żnina (18-19, 19-20 - parafie św. Floriana i NMP Królowej Polski), Inowrocławia (20-21 - parafia św. Józefa), Złotnik Kuj. (21-22), Inowrocławia (23-24 - parafia św. Ducha), ponownie z Polanowic (24 - Droga Krzyżowa z tekstem z Wielkiego Piątku z 2005 r.), Rogowa (24-25), Polanowic (28 - modlitwa różańcowa), Gąsek i Parchania (28-29, Inowrocławia (29-31 - parafia pw. Imienia NMP).
- W Muzeum im. Jana Kasprowicza otwarto wystawę poświęconą kulturze żydowskiej
- Inowrocław. Katarzyna Podczaska przybliżyła życie i dorobek romskiej poetki Papuszy
- Wojewódzki Konkurs Genealogiczny 2023 w Bydgoszczy [zdjęcia, wyniki]
- Inowrocław. Tak otwierano lapidarium, w którym eksponowane są fragmenty macew
- Tak będzie na Wojskowych Targach Służby i Pracy w Mogilnie
- Wielki Post. Do Wielkanocy przez modlitwę, wyciszenie i skromne jadło