- Fakt, że dzieki tej inwestycji ma się poprawić jakość wody w mieście, bardzo mnie cieszy - twierdzi Elżbieta Lewandowska , gospodyni domowa z osiedla Rządz - bo zdarzyło mi się już, że podczas prania białych rzeczy leciała z kranu żółtawa woda i całe pranie musiałam robić od nowa.
- Obawiam się jednak przerw w dostawie wody lub spadku ciśnienia - nie jest spokojny mieszkaniec Nowego Tarpna, Andrzej Mueller - już teraz, gdy obok powstają nowe bloki, zdarza się pogorszenie jakości wody. Co dopiero podczas takiej wielkiej modernizacji.
Woda ma być lepsza
- Zrobimy wszystko, by żadnej przerwy w dostawie wody nie było. W czasie remontu jednej połowy stacji, druga będzie pracowała i na odwrót. A zmiany na lepsze, najpóźniej za dwa lata, mieszkańcy na pewno zauważą. Już teraz jakość biologiczna wody jest naprawdę dobra - przekonuje Zdzisław Paczkowski, szef produkcji wody w Miejskich Wodociągach i Oczyszczalni - ale w już przebudowanej stacji kategoryczny wymóg będzie taki, by nie zawierała absolutnie żadnych bakterii chorobotwórczych. Poza tym do produkcji wody będziemy zużywać znacznie mniej energii. Te dwa warunki muszą być spełnione, gdyż na takie właśnie cele przyznano nam pieniądze. Do wymiany idą wszystkie pompy, instalacje, klapy, zasuwy, regulatory oraz rury w obrębie stacji uzdatniania wody przy ul. Hallera.
Przesięwzięcie finansowane jest z Regionalnego Programu Operacyjnego. Będzie to bardzo nowoczesny obiekt. Zastosowana w nim zostanie m.in. elektronika cyfrowa i światłowody. Wymienione zostaną wszystkie pompy, instalacje sanitarne i elektryczne oraz cała automatyka. Dzięki tej modernizacji czystość wody jeszcze się poprawi.
Może więc już się nie zdarzy, że z kranu zamiast czystej, poleci woda brudna, "rdzawa" lub po prostu niesmaczna.
Przebudują też ujęcie wody
Trwają roboty demontażowe. Przewidzianych jest także sporo prac budowlanych (już są prowadzone w galerii rurociągów) i malarskich wewnątrz obiektu. Część pomp już została wyłączona i zdemontowana.
Przetarg na przebudowę stacji uzdatniania wody wygrała firma ABT z Częstochowy. Jednym z warunków, jaki musiał spełnić zwycięzca przetargu, było takie prowadzenie prac, by nie nastąpiła przerwa w dostarczaniu wody mieszkańcom. I tego, jak zapewniają w "Wodociągach", nie musimy się obawiać.
Gdy pogoda pozwoli, rozpocznie się także modernizacja ujęcia wody dla Grudziądza. Znajduje się ono w Lesie Rudnickim. Na ten cel przeznaczone jest kolejne 8 mln zł. z RPO.