Trwa wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich 2019. ARiMR robi przelewy [4.11]

Agata Wodzień
16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłacać rolnikom zaliczki dopłat za 2019 rok. Będą to najwyższe w historii wypłaty zaliczek płatności bezpośrednich i obszarowych. Mają pomóc rolnikom w utrzymaniu płynności finansowej w sezonie trudnym z powodu suszy.

Na płatności bezpośrednie za 2019 r. Polska ma 15,2 mld złotych (o ok. 0,4 mld zł więcej niż w 2018 roku. Wynika to z wyższego kursu euro. Rolnicy miedzy 16 października a 30 listopada otrzymają zaliczki płatności bezpośrednich 70% i ONW 85%. Wnioski (wraz z oświadczeniami) o dopłaty bezpośrednie złożyło w tym roku ok. 1,317 mln rolników. Maksymalna kwota na realizację płatności obszarowych PROW wynosi ok. 2,86 mld zł, o te płatności wnioskuje ok. 975 tys. rolników.

Ile pieniędzy ARiMR wypłaciła z ramach zaliczek 2019?

Agencja podała na swojej stronie, że 16 października - pierwszego dnia wypłat - do rolników trafiło ponad 313 mln zł w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i blisko 105 mln zł w ramach zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. Według planów ARiMR do końca października rolnicy otrzymają w sumie ok. 3,66 mld zł w ramach zaliczek z tytułu tegorocznych dopłat bezpośrednich.

  • Do 31 października ARiMR zrealizowała 1,3 mln przelewów na kwotę 4,5 mld zł.
  • Dane z 29.10.2019: ARiMR zrealizowała blisko 1,2 mln przelewów na kwotę 3 974 mln zł. Do 700 tys. rolników trafiło prawie 3,1 mld zł w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, a blisko 500 tys. rolników otrzymało ponad 900 mln zł w ramach zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.
  • Dane z 28.10.2019: Zaliczki płatności bezpośrednich. Liczba wypłaconych zaliczek to 484 596. W całej Polsce ARiMR wypłaciła dotąd rolnikom 2 157 317 313 zł. W ramach płatności ONW liczba wypłaconych zaliczek to 246 199, a kwota - 252 964 545 zł. PRSK i RE - liczba wypłaconych zaliczek 246 910, kwota - 457 811 008 zł. Zalesianie liczba wypłaconych zaliczek - 14 618, kwota 38 680 059,93 zł.
  • Dane z 23.10.2019: Do 22 października do ponad 341 tys. rolników trafiło 1,55 mld zł w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, a ponad 205 tys. rolników otrzymało blisko 600 mln zł w ramach zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.
  • Dane z 18.10.2019: Po 3 dniach do blisko 217 tys. rolników trafiło 975 mln zł w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, a ponad 108 tys. rolników otrzymało 310 mln zł w ramach zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.

Kiedy ARiMR wypłaci zaliczki i kiedy reszta dopłat za 2019 rok?

Wypłaty zaliczek agencja będzie realizować od 16 października do 30 listopada 2019 r. 2 grudnia rozpocznie się realizacja płatności końcowych i potrwa do czerwca 2020 roku.

W województwie kujawsko-pomorskim obsługiwanych jest 61 198 spraw o przyznanie płatności bezpośrednich. W ramach płatności obszarowych PROW:

  • 36 418 spraw o przyznanie płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW)
  • 3 629 spraw o przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej oraz płatności ekologicznej (PRSK i RE)
  • 770 spraw o przyznanie płatności na zalesianie (ZGR)

Przypomnijmy, że do wypłaty zaliczek nie jest potrzebny żaden wniosek. Niedawno ARiMR ostrzegała przed oszustami, którzy wysyłają sms-y do rolników i podszywają się pod pracownicę centrali agencji. ARiMR apeluje do gospodarzy, by nie odpowiadali na takie wiadomości.

Na początku października informowaliśmy o stawkach dopłat za 2019 rok, jakie zaprojektowało ministerstwo rolnictwa. Wiele z nich jest wyższych niż poprzednio, m.in.: jednolita płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, płatność do roślin strączkowych na ziarno czy płatność do ziemniaków skrobiowych. Wszystkie stawki znajdziecie tu:

To Cię może też zainteresować

Resort rolnictwa zapowiada, że w ciągu dwóch pierwszych dni wypłat, czyli 16 i 17 października 2019, kwota wypłaconych zaliczek obejmie 600 mln zł. Taką informację podał wiceminister Rafał Romanowski podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

Zaliczki są wypłacane po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat.

Kto dostanie zaliczkę płatności za 2019 rok?

Tę kwestię wyjaśnia Monika Galińska z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału ARiMR w Toruniu: - Zaliczki na poczet płatności bezpośrednich wypłacane będą rolnikom spełniającym warunki kwalifikowalności, które są weryfikowane podczas kontroli administracyjnej (kontroli administracyjnej poddawane są wszystkie złożone wnioski) z uwzględnieniem wyników kontroli na miejscu - tłumaczy inspektor.

Monika Galińska zaznacza: - Wytypowanie gospodarstwa do kontroli nie wyklucza jednak rolnika z możliwości uzyskania zaliczki. W roku 2019 zaliczki są wypłacane również w ramach płatności obszarowych PROW, w przypadku tych płatności zaliczki są wypłacane po zakończeniu kontroli administracyjnej weryfikującej warunki kwalifikowalności.

Przedstawicielka oddziału ARiMR dodaje: - Z uwagi na indywidualny charakter procedowanych spraw, każdy wniosek jest odrębnie weryfikowany w zakresie spełnienia kryteriów uzyskania zaliczki.

Kujawsko-Pomorski OR ARiMR: Naszym priorytetem jest, aby jak najwięcej zaliczek w najbliższym czasie zostało przekazane na konta bankowe rolników z naszego regionu.

Centrala ARiMR: "Warunkiem wypłaty zaliczek płatności obszarowych (płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna, płatność ekologiczna oraz premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa) jest zakończenie kontroli administracyjnej, a przy zaliczkach płatności bezpośrednich wymagane jest jeszcze zakończenie kontroli na miejscu".

To Cię może też zainteresować_____________________________________
Agro Pomorska, odcinek 80

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 159

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wielkopolska chyba słabo A szczególnie powiat czarkowsko trzcianecki. Agencja słabo płaci. Mając 5 h zero dopłat.

G
Gość

Witam. Miałem dwa dni temu kontrole wzajemnej zgodności. Czy jest szansa, że dostanę jakąkolwiek zaliczkę

R
Rafał

Kuj-pomorskie, powiat chełmiński , pieniądze na koncie , pozdrawiam

G
Gość
8 listopada, 9:32, Warmińsko-mazurskie:

Czy na warmińsko -mazurskim ktos dostal już.

11 listopada, 0:47, I tyle:

cisza. W agencji dowiedziałem się pare ciekawostek jeszcze trochę poczekamy rzad kazał kontrolować wszystkich żeby miec jak najdłużej kase u siebie i agencja dostaje jakieś smieszne przelewy. Tak wiec dziękujcie wszystkim wyborcom Pisu.

12 listopada, 13:03, Gość:

Dziś dzwoniłam do arimr z pytaniem czy miałam w tym roku kontrole, mam zatwierdzone decyzje facet pyta czy zaliczkę dostałam, mowie mu ze nic, to on mi ze pewnie przez kontrole, pytam czyli miałam kontrole a ten ze nie może mi tego powiedzieć, mowie chodził jakiś facet w lato po polach w okolicy ale to już ponad 3 miesiące powinnam dostać raport. Facet mówi ze nie wie czy miałam no ja pikole, to pytam czy kasę dostane, to on mi ze nie mam liczyć.

12 listopada, 16:19, I tyle:

A co mają mówić?to co napisałem to prawda rząd trzyma łapę na dopłatach dziś nawet Jarosław Polskezbaw sam przyznał że w przyszłym roku możemy spodziewać się kryzysu oni już wiedzą gdzie będą uciekać gdy rolnicy wyjadą na ulice bo wtedy już nie ma przebacz.

13 listopada, 08:55, Gość:

Taaaa już Ci wyjdą, wielki mały człowiek pokrzyczy pośle parę obietnic bez pokrycia i zobaczysz jak pelikany ze wsi będą łykać. Ardanowski też ładnie gadał o pomocy, pomoc jest potrzebna na już a nie za rok.

27 listopada, 12:32, Gość:

Tak. Masz rację z tym Ardanowskim. Piękne słowa o szybkiej pomocy dla rolników na odnowienie produkcji. O przesuwaniu środków gdyby zabrakło pieniędzy. No i miał rację. Przesunęli je na drugi rok. Ku....Mać.

28 listopada, 1:05, T 25:

Witam co do pierwszego wpisu to raczej w agencji cię mieli prawo cię poinformować o kontroli. A nawet jak byla foto kontrola to i tak zaliczkę powinni wypłacić. Ja miałem foto w tamtym roku dostałem zaliczkę. Wiec bajki piszecie z ty mi telefonami do ageci bez urazy pozdrawiam

A właśnie w agencji nie powiedzieli czy kontrola była, czy jej nie było, Pan powiedział, iż jest to wielce prawdopodobne. Od tamtego czasu zero zmian, zero protokołów i zero dopłat. Nie mam powodów siać propagandy, zwyczajnie czekam na kasę jak większość.

T
T 25

Jeśli sądzicie że pis was tak oszukuje i daje zaliczki wcześniej. To przypomnijcie sobie jat platforma byla przy władzy to dopłaty były w lutym albo i kwietniu więc pomyśleć radzę trochę

T
T 25
8 listopada, 9:32, Warmińsko-mazurskie:

Czy na warmińsko -mazurskim ktos dostal już.

11 listopada, 0:47, I tyle:

cisza. W agencji dowiedziałem się pare ciekawostek jeszcze trochę poczekamy rzad kazał kontrolować wszystkich żeby miec jak najdłużej kase u siebie i agencja dostaje jakieś smieszne przelewy. Tak wiec dziękujcie wszystkim wyborcom Pisu.

12 listopada, 13:03, Gość:

Dziś dzwoniłam do arimr z pytaniem czy miałam w tym roku kontrole, mam zatwierdzone decyzje facet pyta czy zaliczkę dostałam, mowie mu ze nic, to on mi ze pewnie przez kontrole, pytam czyli miałam kontrole a ten ze nie może mi tego powiedzieć, mowie chodził jakiś facet w lato po polach w okolicy ale to już ponad 3 miesiące powinnam dostać raport. Facet mówi ze nie wie czy miałam no ja pikole, to pytam czy kasę dostane, to on mi ze nie mam liczyć.

12 listopada, 16:19, I tyle:

A co mają mówić?to co napisałem to prawda rząd trzyma łapę na dopłatach dziś nawet Jarosław Polskezbaw sam przyznał że w przyszłym roku możemy spodziewać się kryzysu oni już wiedzą gdzie będą uciekać gdy rolnicy wyjadą na ulice bo wtedy już nie ma przebacz.

13 listopada, 08:55, Gość:

Taaaa już Ci wyjdą, wielki mały człowiek pokrzyczy pośle parę obietnic bez pokrycia i zobaczysz jak pelikany ze wsi będą łykać. Ardanowski też ładnie gadał o pomocy, pomoc jest potrzebna na już a nie za rok.

27 listopada, 12:32, Gość:

Tak. Masz rację z tym Ardanowskim. Piękne słowa o szybkiej pomocy dla rolników na odnowienie produkcji. O przesuwaniu środków gdyby zabrakło pieniędzy. No i miał rację. Przesunęli je na drugi rok. Ku....Mać.

Witam co do pierwszego wpisu to raczej w agencji cię mieli prawo cię poinformować o kontroli. A nawet jak byla foto kontrola to i tak zaliczkę powinni wypłacić. Ja miałem foto w tamtym roku dostałem zaliczkę. Wiec bajki piszecie z ty mi telefonami do ageci bez urazy pozdrawiam

G
Gość
8 listopada, 9:32, Warmińsko-mazurskie:

Czy na warmińsko -mazurskim ktos dostal już.

11 listopada, 0:47, I tyle:

cisza. W agencji dowiedziałem się pare ciekawostek jeszcze trochę poczekamy rzad kazał kontrolować wszystkich żeby miec jak najdłużej kase u siebie i agencja dostaje jakieś smieszne przelewy. Tak wiec dziękujcie wszystkim wyborcom Pisu.

12 listopada, 13:03, Gość:

Dziś dzwoniłam do arimr z pytaniem czy miałam w tym roku kontrole, mam zatwierdzone decyzje facet pyta czy zaliczkę dostałam, mowie mu ze nic, to on mi ze pewnie przez kontrole, pytam czyli miałam kontrole a ten ze nie może mi tego powiedzieć, mowie chodził jakiś facet w lato po polach w okolicy ale to już ponad 3 miesiące powinnam dostać raport. Facet mówi ze nie wie czy miałam no ja pikole, to pytam czy kasę dostane, to on mi ze nie mam liczyć.

12 listopada, 16:19, I tyle:

A co mają mówić?to co napisałem to prawda rząd trzyma łapę na dopłatach dziś nawet Jarosław Polskezbaw sam przyznał że w przyszłym roku możemy spodziewać się kryzysu oni już wiedzą gdzie będą uciekać gdy rolnicy wyjadą na ulice bo wtedy już nie ma przebacz.

13 listopada, 08:55, Gość:

Taaaa już Ci wyjdą, wielki mały człowiek pokrzyczy pośle parę obietnic bez pokrycia i zobaczysz jak pelikany ze wsi będą łykać. Ardanowski też ładnie gadał o pomocy, pomoc jest potrzebna na już a nie za rok.

Tak. Masz rację z tym Ardanowskim. Piękne słowa o szybkiej pomocy dla rolników na odnowienie produkcji. O przesuwaniu środków gdyby zabrakło pieniędzy. No i miał rację. Przesunęli je na drugi rok. Ku....Mać.

G
Gość
7 listopada, 12:12, Gość:

Pomorskie, gm. Sierakowice- widział ktoś dopłaty?

7 listopada, 15:24, Gość:

Nie ma.

19 listopada, 14:58, Gość:

Nie ma

Ja widziałem, w zeszłym roku. Poszły na 500

G
Grzegorz

Jestem z Włocławskiego. Jest 27 listopada żadnych zaliczek ani suszonego na koncie. Przez 40 dni zrealizowali dwie trzecie wypłat zaliczek do 26.11. Zostały 4 dni do końca wypłat zaliczek i jedna trzecia do przelania na konta rolników. Bardzo ciekawa sprawa.

S
Szymon
26 listopada, 20:25, Gość:

Kasy z dopłat nie widać a tu na dodatek ukraińska (sprowadzana przez niemieckie podmioty do Polski) kukurydza zapycha nam rynek i obniża cenę- aktualnie 550 zł za tonę suchej na wschodzie Polski - bankructwo Polskiego Rolnika coraz blizej

smutne ale niestety prawdziwe to co piszesz

G
Gość

Kasy z dopłat nie widać a tu na dodatek ukraińska (sprowadzana przez niemieckie podmioty do Polski) kukurydza zapycha nam rynek i obniża cenę- aktualnie 550 zł za tonę suchej na wschodzie Polski - bankructwo Polskiego Rolnika coraz blizej

G
Gość

woj Lubelskie 0 na koncie z tytułu dopłat bezp. -data 26.11.2019

G
Gość

Ktoś słyszał o przesunięciu zaliczek do końca stycznia? W zamojskim coraz częściej słyszę o tym

r
rol
25 listopada, 20:52, 8km:

Jestem z kwidzyńskiego nie dostałam dopłat jest 26.11

Świętokrzyskie, powiat buski, zero na koncie data 26.11.2019r

8km

Jestem z kwidzyńskiego nie dostałam dopłat jest 26.11

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3