Zobacz wideo: Teleporada w jeden dzień? Nowy pomysł ministra zdrowia.
We Włocławku są jeszcze wolne miejsca na badania kolonoskopowe
Wolne miejsca na badania kolonoskopowe dostępne są jeszcze w 17 placówkach medycznych w województwie kujawsko-pomorskim.
- Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Wcześnie wykryte zmiany są niegroźne i łatwo je usunąć podczas badania. Przygotowaliśmy program, którym objętych zostanie łącznie 25 tysięcy mieszkańców naszego województwa
– informuje Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Nie obowiązuje rejonizacja, więc można zgłosić się na badanie w wybranym przez siebie miejscu. Zgłoszenia przyjmują placówki w:
- Białych Błotach (powiat bydgoski)
- Brodnicy
- Bydgoszczy
- Grudziądzu
- Inowrocławiu
- Świeciu
- Toruniu
- Tucholi
- Włocławku.
Listę wszystkich placówek (wraz z telefonami), w których można wykonać bezpłatne badanie w kierunku raka jelita grubego, można znaleźć tutaj.
We Włocławku w programie profilaktycznym uczestniczą dwie placówki medyczne:
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, rejestracja (od poniedziałku do piątku w godz. 7-14:30) pod numerem tel. 54/412 97 15
- Centrum Diagnostyczno-Lecznicze przy ul. Królewieckiej 2a, rejestracja (od poniedziałku do piątku w godz. 7:25-15) pod numerem 54/230 13 46
Kto może skorzystać z bezpłatnego badania kolonoskopowego?
Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych w województwie kujawsko-pomorskim, w tym również we Włocławku, mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia.
- Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia - usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego
– informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.
Jakie programy profilaktyki zdrowotnej będą realizowane w Kujawsko-Pomorskiem w 2021 roku?
Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka jelita grubego finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Obejmuje 25 tysięcy mieszkańców regionu, z bezpłatnych badań skorzystało już ponad 13 tysięcy osób.
Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których kontynuacja planowana jest także w 2021 roku (obecnie trwa etap wyboru realizatorów), znalazły się:
- szczepienia przeciwko pneumokokom,
- badania w kierunku wykrywania zakażeń Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) typu B i C,
- badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej
- program profilaktyki upadków dla seniorów.
