MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba ratować zabytki kolejnictwa. Ale władze trudno przekonać do działania w tym kierunku

Arkadiusz Marciszek
Damian Otta, szef SMK opowiadał o tym, jak członkowie Stowarzyszenia opiekują się zapomnanymi szlakami.
Damian Otta, szef SMK opowiadał o tym, jak członkowie Stowarzyszenia opiekują się zapomnanymi szlakami. Arkadiusz Marciszek
Są jeszcze ludzie, którym zależy na rozwoju kolei i wszystkiego z tym związane. Ten rodzaj transportu znacznie podupadł od lat 90. ale pojawiają się nieliczne jaskółki, które zwiastują zmiany takiego myślenia.

Na spotkaniu pasjonatów z chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei (SMK) obecny był Leszek Lewiński z Polskich Linii Kolejowych, senator Robert Gaweł i ks. Piotr Wulgaris.

Znaczenie najpopularniejszych imion. Zobacz koniecznie!

Wszyscy wymienieni są prawdziwymi pasjonatami kolei. Lewiński po pracy zajmuje się modelarstwem. Jest właścicielem jednej z największych kolejowych makiet w Polsce. - Modelarstwo pozwala w młodym wieku zarazić się pasją do pociągów. Dzięki temu dzieci odnajdują piękno zawodu kolejarza i często podejmują taką pracę - mówił Lewiński. Podczas dyskusji narodził się pomysł, aby w Chojnicach utworzyć taką pracownię. Mówiono o dziedzictwie kulturowym, które niesie ze sobą kolej. Niestety, brakuje rozwiązań i dobrej woli ze strony centralnych urzędów, aby to dziedzictwo zachować dla przyszłych pokoleń.

- Przez 30 lat nikt się tym nie zajmował, kolejowe spółki nastawione są tylko na zysk. W wielu miejscach tabor i historyczne budynki popadają w ruinę. Mamy ostatnią szansę na uratowanie tego bogactwa - mówił senator Gaweł.
Niestety, nie za bardzo wiadomo, kto mógłby ponieść koszty z tym związane.

- Mamy tylko i aż zapał, ale nie wyremontujemy linii i wagonów za swoje pieniądze - mówi Damian Otta z SMK.

Dzięki stowarzyszeniu uratowano jedyny w Polsce skład „piętrusa”, urządzanych jest wiele wycieczek zabytkowymi wagonami i drezynami. Jest potencjał i nie wolno go zmarnować. O szkolnictwie kolejowym przeczytacie w jutrzejszym wydaniu gazety.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa, które potocznie określane jest mianem "rozwodu kościelnego" jest przewidziane w przepisach prawa kanonicznego. Z jakich powodów można unieważnić małżeństwo? Co trzeba w tym celu zrobić? Wyjaśniamy.Kliknij strzałkę w prawo na klawiaturze lub na zdjęciu, żeby dowiedzieć się, jak uzyskać rozwód kościelny krok po kroku.Źródła: Kodeks Prawa Kanonicznego, prawokanoniczne.org

"Rozwód kościelny". Powody, które mogą unieważnić małżeństwo...

Info z Polski - przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji z kraju [16.11.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska