- Festyn czy też piknik wąskotorowy odbędzie się 5-6 października, oczywiście w Wenecji - mówi Andrzej Rosiak - dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej. - Z pewnością będzie to wielka gratka dla miłośników wąskotorówek w Polsce. Swój udział zapowiedzieli już przedstawiciele licznych stowarzyszeń i instytucji - Ełckiej Kolei Wąskotorowej, poznańskiej "Maltanki", Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej w Rudzie Śląskiej i Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. Nie zabraknie też gości indywidualnych.
Muzeum przygotowując się do tego wydarzenia wydało już okolicznościową pocztówkę. Przy współpracy z Pocztą Polską powstanie też unikalna kartka pocztowa wraz ze specjalnym, ozdobnym datownikiem.
_- Tegoroczny jubileusz pozwolił nam również zdobyć nieco pieniędzy z innych niż gminne źródeł. Od Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej otrzymaliśmy 11 tysięcy złotych na remont i częściową rekonstrukcję odnalezionego w zeszłym roku wagoniku osobowego. Jest to eksponat unikalny - nawet na europejską skalę. Wagon powstał w 1895 roku w ówczesnym Breslau (Wrocław). Aż do lat 50. był eksploatowany w ruchu pasażerskim przez Żnińską Kolej Powiatową, później... zaginął. Odnalazł się przypadkiem w krzakach, w Białożewinie. Teraz odzyska dawną świetność.
**_Zostań... maszynistą
Kolejną atrakcją będzie wyjazd na wąskie tory wyremontowanego parowozu PX 38. Niewykluczone, że uczestnicy kolejowego pikniku będą mogli w nim uzyskać "festynowy certyfikat palacza" lub "certyfikat maszynisty wąskotorowego". Nie zabraknie też licznych konkursów o tematyce kolejowej - na przykład wyścigów drezyn wąskotorowych czy podnoszenia osi kolejki oraz koncertów zespołów rockowo-bluesowych u stóp ruin zamku Diabła Weneckiego.
O szczegółach imprezy, której patronem medialnym jest "Gazeta Pomorska" będziemy jeszcze informować.
