Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Trzeba się wykazać, nabiegać, nadziałać społecznie." Druhowie z powiatu wąbrzeskiego podsumowali ostatnie lata działalności. Zdjęcia

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Podczas V Zjazdu delegatów Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wąbrzeźnie Leszek Talarek i Stanisław Macikowski otrzymali dyplomy honorowego członka Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wąbrzeźnie. Podczas spotkania podsumowano także minione lata i planowano kolejne
Podczas V Zjazdu delegatów Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wąbrzeźnie Leszek Talarek i Stanisław Macikowski otrzymali dyplomy honorowego członka Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wąbrzeźnie. Podczas spotkania podsumowano także minione lata i planowano kolejne www.zpzosp-wabrzezno.pl
W Jarantowicach w gminie Ryńsk w powiecie wąbrzeskim odbył się V Zjazd delegatów Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wąbrzeźnie, podczas którego podsumowano to, co wydarzyło się w ciągu minionych lat, przyjęto program działania na kolejną kadencję oraz wybrano zarząd powiatowy OSP i komisji rewizyjnej. Podczas spotkania poruszono także aktualny temat procedowanego projektu ustawy o ochotniczych strażach pożarnych.

Podczas V Zjazdu delegatów Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wąbrzeźnie doceniono strażaków Leszka Talarka oraz Stanisława Macikowskiego

W zjeździe zorganizowanym w piątek, 10 grudnia uczestniczyło 35 spośród 40 delegatów wybranych na zjazdach gminnych OSP funkcjonujących w powiecie wąbrzeskim. Podczas spotkania wręczono dyplomy honorowego członka Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wąbrzeźnie Leszkowi Talarkowi i Stanisławowi Macikowskiemu. Tytuł ten przysługuje strażakom, którzy w zarządzie powiatowym pracowali przez 3 kadencje, czyli przez 15 lat. Zjazd był okazją do przypomnienia m.in. o tym, że strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych nie tylko wyjeżdżają do akcji ratowniczo-gaśniczych, ale także są aktywni społecznie, organizując wydarzenia strażackie, działając w samorządzie wiejskim i stowarzyszeniach funkcjonujących w lokalnych środowiskach.

Podczas spotkania w Jarantowicach zwrócono uwagę na fakt, że strażakom dokucza nadmiar biurokracji dokumentującej ich pracę oraz coraz bardziej skomplikowane rozliczanie się z finansów strażackich – niezbędna jest im fachowa pomoc w tym zakresie.

Strażacy z powiatu wąbrzeskiego zastanawiają się, jak ustawa o ochotniczej straży pożarnej wpłynie na ich działalność

Jednym z poruszonych podczas zjazdu tematów był także projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, który 3 grudnia został przekazany do Senatu. Rządowy projekt dotyczy m.in.:

  • wprowadzenia świadczenia ratowniczego w wysokości 200 zł dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) brali czynny udział w działaniach ratowniczych,
  • przysługiwania odszkodowania strażakowi ratownikowi OSP, który podczas działań doznał uszczerbku na zdrowiu,
  • renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy,
  • rekompensaty w wysokości 1/30 minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdy dzień niezdolności do pracy wskutek wypadku.

- Do tej pory było słabo z traktowaniem nas - przekazał nam Jarosław Herbowski, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wąbrzeźnie.

Strażacy z powiatu wąbrzeskiego podczas spotkania zastanawiali się w jaki sposób przełamać trudności związane z niechętnym stosunkiem przedsiębiorców do zwalniania strażaków do akcji, na szkolenia czy do ćwiczeń. W aktualnym projekcie uchwały o ochotniczych strażach pożarnych brak zapisu, który był zawarty w pierwszym projekcie, związany z tym, że pracodawca może żądać od gminy rekompensaty za poniesione straty z tytułu nieobecności w pracy ratownika OSP z powodu wykonywania zadań. W obecnym projekcie, który jest już w Senacie, jest już jedynie zapis, zgodnie z którym "pracodawca zwalnia od świadczenia pracy strażaka ratownika OSP biorącego udział w działaniach ratowniczych i akcjach ratowniczych, szkoleniach lub ćwiczeniach organizowanych przez gminę, Państwową Straż Pożarną lub inne uprawnione podmioty na czas ich trwania, a także na czas niezbędny do odpoczynku".

Druhowie z powiatu wąbrzeskiego cieszą się, że wreszcie powstanie ustawa o ochotniczych strażach pożarnych, jednak mają obawy związane z tym, że przy projektowaniu ustawy strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, na co dzień współpracujący ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej, nie konsultowali się z zarządami poszczególnych szczebli OSP. O projekcie rozmawiano jedynie z niektórymi druhami, nie z zarządu. Z powiatu wąbrzeskiego zostało wydelegowanych kilkoro druhów, którzy uczestniczyli w spotkaniu w Czernikowie. Podkreślmy, że komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak powiedział, że chce rozmawiać ze strażakami ochotnikami "bo to jest ich ustawa". - Ja chcę rozmawiać z druhną, z druhem, ja chcę słuchać co oni mają do powiedzenia. Nie będę rozmawiał z ludźmi, którzy od lat są przyspawani do fotela, za przeproszeniem. Mógłbym zapytać kilku członków Zarządu Głównego, kiedy ostatni raz wyjechali do akcji – mówił szef PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak. O komentarz poprosiliśmy prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wąbrzeźnie Jarosława Herbowskiego. Jak podkreśla, strażak OSP, który znalazł się w zarządzie lub w strukturach wojewódzkich, musiał najpierw przez lata się wykazać, uczestniczyć w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych, nabiegać się, nadziałać społecznie. W OSP jest demokracja, a żeby wygrać głosowanie i być w zarządzie, najpierw trzeba się napracować, żeby zdobyć zaufanie pozostałych strażaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska