Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba uprościć sprzedaż produktów przez rolników - przez internet

Maciej Badowski AIP
pixabay.com
ZPP postuluje o przeprowadzenie kolejnych kroków: rozszerzenie formuły detalicznej sprzedaży rolniczej o możliwość zaopatrywania restauracji, sklepów detalicznych, hurtowni i sprzedaż w Internecie oraz uchylenie przepisów o konieczności zawierania umów pomiędzy podmiotami gospodarczymi a rolnikami na dostawy produktów. Proponujemy również zastąpienie, tam gdzie jest to możliwe, nadzoru Sanepidu, systemem obowiązkowych ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej producentów żywności.

- Prowadzimy tę akcję od 3 lat. Jak ją zaczynaliśmy, to w Polsce nielegalne było obranie przez rolnika marchewki i sprzedanie jej obywatelowi. Do tej pory większość naszych postulatów została spełniona: sprzedaż przez rolników jest opodatkowana, jest ustawa o sprzedaży bezpośredniej . Jednak chcemy dalej rozszerzać te możliwości- tłumaczy w rozmowie z AIP Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

 

Zgodnie z prawem, każde dostarczenie produktów rolnych przez producenta do pierwszego nabywcy, wymaga uprzedniego zawarcia pisemnej umowy. Obowiązek ten dotyczy zarówno produktów nieprzetworzonych, jak i przetworzonych. W praktyce oznacza to, że sklep albo restauracja, pragnąc zaopatrzyć się u rolnika w świeże mięso, warzywa, czy przetwory, musi z tym rolnikiem zawrzeć odpowiednio wcześnie umowę sprzedaży na piśmie, zawierającą dodatkowo wszystkie wskazane w ustawie elementy. Zdaniem Kaźmierczaka, skoro ludzie mają kupować produkty od rolników, to takie prawo powinno być przyznane restauracjom, sklepom czy hurtowniom.

Przeczytaj też: Pomysł na hodowlę, która da zarobić - ślimaki! U hodowców w Kobylance

 

Zdaniem przedstawiciela ZPP trzeba ułatwić sprzedaż dobrej polskiej żywności od rolników, bezpośrednio przez internet. Kolejnym postulatem jest wycofanie przepisu, który nakazuje restauratorowi, który chce kupić coś od rolnika, to dzień przed transakcją musi zawrzeć z nim umowę zawierająca cenę. Trzecim postulatem jest zastąpienie kontroli sanepidu w produkcji żywności na małą skalę i w restauracjach systemem ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu, jak tłumaczy ekspert, zostaną wyrównane szanse polskich restauratorów i małych polskich producentów żywności z tymi, którzy działają na zachodzie i nie mają takich obostrzeń.

 

- To są trzy nasze główne postulaty. Miejmy nadzieję, że podobnie jak poprzednie zostaną spełnione, ponieważ powoli, ale jednak dedebilizacja polskiego prawa w tym zakresie postępuje- podsumował ekspert.

 

W 2014 roku, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zainaugurował akcję "Zostawcie w spokoju dobrą żywność". Kampania miała stanowić wyraz sprzeciwu wobec restrykcyjnej polityki prowadzonej przez państwo względem rolników produkujących żywność według tradycyjnych receptur, we własnych gospodarstwach. Polscy rolnicy znajdowali się w o wiele gorszym położeniu, niż ich koledzy z Zachodu. Podczas gdy francuscy producenci mogli w punktach sprzedaży zbiorowej sprzedawać swoje własne foie gras, czy przetwory mleczne, a Włosi sprzedawali bezpośrednio produkty za 2,5 miliarda euro w skali roku, polscy rolnicy nie mogli bez założenia pełnoprawnej działalności gospodarczej sprzedawać pokrojonej marchewki pochodzącej z ich gospodarstwa.

Przeczytaj też: Zdrowa żywność zaczyna się w hodowli. Tą bezpieczną zajmą się studenci UTP

 

Polska ma wspaniałą tradycję kulinarną i rolników dysponujących świetnymi recepturami na żywność o niepowtarzalnych walorach smakowych. Nieskorzystanie z tego waloru jest ogromnym błędem - wysokiej jakości lokalna żywność mogłaby być wizytówką Polski na arenie międzynarodowej. Wiele już udało się uczynić, akcja "Zostawcie w spokoju dobrą żywność" przyniosła dobre rezultaty, jednak trzeba iść dalej. 

 

- Polska dysponuje ogromnym atutem - mamy znakomitą żywność, rolników korzystających ze świetnych receptur i ambitnych przedsiębiorców starających się dostarczać konsumentom produkty spożywcze wysokiej jakości. Bariery prawne i administracyjne, które państwo stawia przed tymi ludźmi, są całkowicie niepotrzebne i szkodzą wszystkim. Dobrze byłoby je w końcu usunąć i pozwolić ludziom cieszyć się dobrą żywnością- tłumaczą przedstawiciele ZPP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska