Trzy sesje radnych uczniów w Barcinie. To zbyt mało

Redakcja
Z inicjatywy MRG w Barcinie w ubiegłym tygodniu w bibliotece zorganizowano pierwszy turniej bingo
Z inicjatywy MRG w Barcinie w ubiegłym tygodniu w bibliotece zorganizowano pierwszy turniej bingo Nadesłane
Czyżby władze gminy Barcin stworzyły Młodzieżową Radę widmo? - pyta za naszym pośrednictwem Przemysław Woltman z Inowrocławia.

Mieszkaniec sąsiedniego powiatu często bywa w gminie Barcin i samym mieście. Od 2012 roku pełni funkcję przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej do Młodzieżowej Rady Miejskiej Inowrocławia i śledzi poczynania barcińskiej Młodzieżowej Rady Gminy.

Ta przypomnijmy, powstała w listopadzie 2015 roku i ma za zadanie m.in. wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży, inicjowanie, wspieranie, organizację i koordynowanie działań w zakresie życia społecznego młodzieży, zwiększenie partycypacji ludzi młodych w procesach decyzyjnych. Skupia uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

- Temat został przeze mnie poruszony, gdyż niedawno pojawiła się informacja na stronie Urzędu Miejskiego w Barcinie, że odbyła się trzecia sesja tejże rady. Zaledwie trzecia sesja od blisko półtora roku ? W wielu miastach sesje odbywają się przynajmniej raz na dwa miesiące, oraz organizowane są przez nich działania na rzecz miasta. To jest wręcz śmieszne, bo gmina Barcin brana była zawsze, za przykładną gminę. W informacji o tej sesji możemy przeczytać, że był na niej Przemysław Jessa, którego zadaniem jest wspieranie radnych w realizacji ich zadań i obowiązków oraz koordynowanie współpracy Młodzieżowej Rady Gminy z organami gminy. Czy władze gminy Barcin wraz z opiekunem wspierają ich? - pyta dalej inowrocławianin.

Zobacz także: https://pomorska.pl/biblioteka-w-barcinie-znow-najlepsza-w-kraju/ar/9115489

- Czyżby władze gminy Barcin stworzyły Młodzieżową Radę widmo? Nie można obwiniać tutaj młodzieżowych radnych, ale winne tu są władze gminny oraz ich opiekun, pan Przemysław Jessa, który jest odpowiedzialny za działania tej rady. Lubię, gdy młodzi działają i chcą robić coś dla innych, lecz motywacja i wsparcie powinny iść od opiekunów oraz władz danego miasta lub gminy - dodaje.

Rzeczywiście, od momentu powstania, aż do dzisiaj, MRG w Barcinie spotkała się trzy razy. Między drugim a trzecim posiedzeniem był rok przerwy.

Przemysław Jessa (na co dzień pracownik biura rady w barcińskim ratuszu - przyp. red.) wyjaśnia, że doszło do zmiany na stanowisku przewodniczącego MRG - Rogera Pasa zastąpiła Izabela Marczak, a Patryka Paliwodę, z-cę przewodniczącego, Filip Andler.

Podkreśla także, że MRG, jak stanowi jej status, ma wyłącznie charakter konsultacyjny i nie określa o częstotliwości zwoływania sesji. Rada obraduje w zależności od potrzeb.

- A jeśli chodzi o zwoływanie sesji, należy to do wyłącznej kompetencji przewodniczącego młodzieżowej rady, który też kieruje bieżącymi jej sprawami i współpracuje z władzami samorządowymi. Oczywiście, zgodnie ze statutem młodzieżowej rady, każdy radny ma prawo zgłaszać wnioski, zapytania, postulaty i inicjatywy, a także proponować tematy i sprawy do dyskusji, które uważa za społecznie pilne i uzasadnione, zwłaszcza te, które wynikają z postulatów młodzieży. Zadaniem wyznaczonego pracownika jest jedynie wspieranie radnych w realizacji ich zadań i obowiązków oraz koordynowanie współpracy młodzieżowej rady z organami gminy. Nie może on zatem zastępować i wkraczać władczo w działalność tego organu - dodaje.

Patronat nad działalnością MRG ma Lidia Kowal, zastępca burmistrza, której także przekazaliśmy uwagi mieszkańca Inowrocławia. Nasza rozmówczyni przyznaje, że na przewodniczącego i jego zastępcę wybrano uczniów, którzy nie mieli czasu na organizowania pracy MRG. Mieli sporo własnych obowiązków. Były przewodniczący ma teraz maturę, jego zastępca rozpoczął studia.

W grudniu na czele MRG stanęła nowa przewodnicząca i jej zastępca. Nasza rozmówczyni jest przekonana, że grono młodych mieszkańców gminy pod ich przewodnictwem będzie bardziej aktywne. - Już byli u mnie na rozmowie, u pana dyrektora MDK, byli w bibliotece, nawiązali kontakt z panem Przemkiem, w ostatni wtorek zorganizowali w bibliotece turniej bingo. Jestem przekonana, że teraz pójdzie ku dobremu. Pomysłów mają sporo - usłyszeliśmy.

Izabela Marczak, uczennica barcińskiego liceum, potwierdza, że plany są, szczególnie na okres wakacyjny. - Jesteśmy w trakcie przygotowań, myślimy o pewnych działaniach wolontaryjnych, warsztatowych, ale nie chcielibyśmy na razie zdradzać za wielu szczegółów. Nawiązaliśmy dobrą współpracę z bibliotekę, mamy zaplanowane kolejne spotkania. Myślę, że działalność naszej rady będzie się rozwijać - usłyszeliśmy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie