13. i 14. emerytura na stałe wpisały się w kalendarz wypłat dla emerytów. Seniorzy już od kilku lat otrzymywali dodatkowe wsparcie. Czy po wyborach może się to zmienić? Są pierwsze zapowiedzi polityków w tej sprawie.
- Zobacz także: Nowy wiek emerytalny po wyborach. Emerytury pomostowe i emerytury stażowe - co z nimi?
Trzynasta i czternasta emerytura - co dalej po wyborach?
We wtorek w Radiu Zet szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz był pytany, czy po objęciu władzy nowy rząd zlikwiduje 13. i 14. emeryturę. - Wprowadzimy emeryturę bez podatku - zadeklarował. Dlatego, że - jak przekonywał - "ona jest lepsza niż 13. i 14. emerytura i oddaje też bardziej wkład w system emerytalny, docenia aktywność zawodową".
Krzysztof Gawkowski z Lewicy, pytany w TVP1, czy Lewica zgodzi się na likwidację 13. i 14. emerytury odparł, że nie.
"Nie zgodzimy się na likwidację (...). Lewica jest przeciwko odbieraniu wszelkich zdobyczy społecznych, które dzisiaj pracują w Polsce. Mówiliśmy to w kampanii, mówiliśmy to i PSL-owi, i Platformie przed, tzn. jak podpisywaliśmy pakt senacki, jak były zespoły programowe, to Lewica zawsze mówiła uczciwie: ani podnoszenia wieku emerytalnego, ani likwidacji 800 plus" - powiedział Gawkowski.
Podkreślał, że do expose nowego premiera mamy jeszcze kilka tygodni i na 100 proc. będzie gotowy do położenia na stole pakiet rządzenia.
Trzynasta i czternasta emerytura po wyborach. Czy coś się zmieni?
Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie, które przysługuje wszystkim emerytom i rencistom. Wypłacana jest w kwocie emerytury minimalnej na wiosnę każdego roku wraz z podstawowym świadczeniem. O pomysłach na nową trzynastą i czternastą emeryturę piszemy także w naszej galerii.