Trzynasta pensja jest uregulowana w ustawie z 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników budżetówki. Oznacza to, że każdy pracownik budżetówki dostaje dodatkowe wynagrodzenie w postaci jednej wypłaty więcej rocznie.
Przeczytaj także: Dodatkowe emerytury dla seniorów po wyborach. Takie są plany na 13. i 14. emeryturę w kolejnych latach
Według art. 5 ust. 2 ustawy wynagrodzenie roczne wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy następnego roku kalendarzowego, w tym wypadku mowa o marcu 2024 roku.
Wysokość dodatkowej wypłaty wynosi 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego. Trzynasta pensja przysługuje bez względu na czas trwania umowy, a także w przypadku umów na zastępstwo. Znaczenie nie ma też wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej – może to być cały etat lub praca na pół etatu.
Pełną trzynastą pensje otrzymają pracownicy, którzy przepracowali pełny rok kalendarzowy. W niektórych przypadkach trzynasta pensja może być wypłacana w niepełnej kwocie, jeśli pracownik nie przepracował pełnego roku, ale minimum 6 miesięcy.
Nie tylko pracownicy, których wynagrodzenia są finansowane z budżetu państwa otrzymują trzynastą pensję. Także w sferze prywatnej wypłacane są dodatkowe wypłaty, nie są one jednak regulowane przepisami, ale zależą od pracodawców. Nie ma obowiązku wypłacania dodatkowego wynagrodzenia poza sferą budżetową.
To oni dostają trzynastą pensje w 2024 roku
W poniższej galerii zobaczcie, kto w 2024 roku otrzymuje dodatkową wypłatę: