Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tygodniowa pensja na zwolnieniu lekarskim - wyliczenia. Mamy tabelę wyliczeń wypłat na L4

S
Tyle wynosi tygodniowa pensja na zwolnieniu lekarskim - wyliczenia. Mamy tabelę wyliczeń wypłat na l4 - szczegóły na kolejnych slajdach.
Tyle wynosi tygodniowa pensja na zwolnieniu lekarskim - wyliczenia. Mamy tabelę wyliczeń wypłat na l4 - szczegóły na kolejnych slajdach. Piotr Krzyżąnowski
Pracownik, który jest chwilowo niezdolny do pracy z powodu choroby, może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, potocznie nazywanego L4. Sprawdzamy, na jakie pieniądze może liczyć podczas choroby.

Tyle wynosi pensja na zwolnieniu lekarskim - wyliczenia

Wynagrodzenie chorobowe za czas niezdolności do pracy przysługuje pracownikowi przez okres 33 dni w roku. W przypadku osób, które ukończyły 50 lat, jest to 14 dni.

Przez cały ten czas wynagrodzenie przekazywane jest na konto pracownika przez pracodawcę. Po upływie tego czasu obowiązek wypłaty świadczenia zostaje przesunięty na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym przez cały miesiąc, wyliczenie wysokości pensji jest stosunkowo proste. Sprawdzamy, jak wygląda tabela wyliczeń w przypadku, gdy zwolnienie lekarskie trwa dni 7 dni. Wyliczenia prezentujemy w poniższej galerii.

Jak wylicza się tygodniową pensję przy tygodniowym zwolnieniu lekarskim? Aby skalkulować wysokość wynagrodzenia w trakcie urlopu zdrowotnego, konieczne jest przede wszystkim odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne od naszej standardowej pensji - ich wartość wynosi 13,71 procent całkowitej sumy. Następnie otrzymaną kwotę dzielimy przez 30 dni, niezależnie od ilości dni przypadających na konkretny miesiąc. Uzyskany wynik mnożymy przez liczbę dni kalendarzowych, podczas których trwa zwolnienie lekarskie, w celu ustalenia kwoty przysługującej nam za okres L4.

Jeżeli znajdujemy się na zwolnieniu lekarskim w pierwszym miesiącu zatrudnienia, oznacza to, że podstawę do obliczenia średniego wynagrodzenia należy uwzględniać na podstawie pensji, którą pracownik otrzymałby po przepracowaniu pełnego miesiąca.

Kontrole zwolnień lekarskich 2023 - czy można wychodzić z domu?

Na zwolnieniu lekarz może napisać, że chory musi leżeć (KOD-1) albo chory może chodzić (KOD-2), trzeba pamiętać o możliwych kontrolach zwolnień lekarskich przez ZUS.

Niezależnie od adnotacji lekarza, ubezpieczony niezdolny do pracy z powodu choroby może wykonywać jedynie zwykłe czynności życia codziennego oraz te związane ze stanem zdrowia, np. może udać się na kontrolną wizytę lekarską, do apteki czy po codzienne zakupy żywności. Jednym słowem, pracownik będący na zwolnieniu nie musi non stop siedzieć w domu.

Natomiast bez cienia wątpliwości ZUS zabierze zasiłek chorobowy, gdy złapie pracownika na tym, gdy podczas pobytu na L4 pracował (u siebie w firmie czy dorywczo), remontował mieszkanie, wyjechał na urlop czy też np. brał udział w zawodach sportowych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska