Trzynasta emerytura to jedna z obietnic stanowiących tzw. piątkę Kaczyńskiego, czyli zapowiedzi 5 programów, które zrealizuje partia rządząca.
W tym roku pieniądze były po raz pierwszy wypłacane. Już są na kontach 9,8 mln polskich emerytów i rencistów. W województwie kujawsko-pomorskim tzw. trzynastkę otrzymało blisko 400 tys. osób. Jej wysokość to 1100 zł brutto.
Jednorazowe świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynastą emeryturę, otrzymały osoby, które na dzień 30 kwietnia 2019 roku miały ustalone prawo do:
- emerytury,
- renty,
- rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (czyli Mama 4+),
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- świadczenia przedemerytalnego i zasiłku przedemerytalnego
- świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych – pod warunkiem, że pobierały to świadczenie.
Czy w przyszłym roku emeryci i renciści również mogą się spodziewać "trzynastki"?
Wicepremier Jacek Sasin wypowiedział się na ten temat w Programie I Polskiego Radia oraz na łamach "Dziennika Gazety Prawnej". W Radio wicepremier oświadczył, że jeśli będzie rządzić PiS, trzynasta emerytura w każdym następnym roku będzie wypłacana. - My zdecydowaliśmy się, aby w tym roku to było świadczenie wprowadzone na ten rok z zamiarem, że chcemy je zmienić w ustawowe świadczenie od roku przyszłego - mówił Sasin.
Natomiast w wywiadzie opublikowanym w "Dzienniku Gazety Prawnej" wicepremier odpowiadając na pytanie, czy trzynasta emerytura będzie rozwiązaniem na stałe, oświadczył: "Weźmiemy to pod uwagę przy konstrukcji nowego budżetu. Postaramy się przyjąć taką ustawę po wyborach parlamentarnych. Pokazaliśmy, że jesteśmy wiarygodni i dotrzymujemy umów".
