
Zakażenia w sklepach
Sklepy spożywcze i apteki to kolejne miejsca, w których ryzyko zakażenia wirusami jest większe. Wspólne wózki sklepowe i kasy to potencjalne ogniska chorób zakaźnych. Wiele osób idzie na zakupy nawet jeśli jest chora, ponieważ potrzebują jedzenia czy leków. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, regularnie dezynfekuj ręce, unikaj dotykania twarzy podczas zakupów i używaj chusteczek dezynfekcyjnych na uchwytach wózków.

Zakażenia w centrum handlowym
Często dotykane powierzchnie i tętniąca życiem atmosfera w centrach handlowych - wszystko to sprzyja wylęganiu i przenoszeniu się wirusów. Centra handlowe to obszary o dużym natężeniu ruchu, które nie są sprzątane po każdej osobie. Wiele osób przychodzi tam codziennie, więc jest bardzo prawdopodobne, że przejdziesz obok lub dotkniesz tej samej powierzchni, co osoba, która może być zakażona.

Zakażenia w restauracji
Radość z posiłku lub przerwy na kawę w przestrzeni publicznej oznacza jednocześnie kontakt z przyborami kuchennymi, menu i stołami, z których korzysta wiele osób. Ponadto towarzyski charakter spożywania posiłków poza domem zwiększa ryzyko potencjalnego narażenia na zachorowania. Małe, zamknięte pomieszczenia restauracji lub kawiarni, korzystanie ze wspólnych elementów, takich jak menu i przyprawy - w tej sytuacji można dotknąć powierzchni, na której znajduje się wirus. Aby zminimalizować to ryzyko, warto w miarę możliwości wybierać miejsca do siedzenia na zewnątrz, dbać o higienę rąk przed i po posiłku oraz unikać korzystania ze wspólnych przypraw.

Zakażenie w pracy
Nie jest tajemnicą, że przestrzenie biurowe i wspólne stanowiska pracy mogą być potencjalnymi ogniskami grypy i innych chorób zakaźnych. Ścisła współpraca z innymi oznacza przebywanie w niewielkich pomieszczeniach i dzielenie się na przykład salami konferencyjnymi i socjalnymi. Regularne czyszczenie wspólnych powierzchni, korzystanie w miarę możliwości z pracy zdalnej i zachęcanie chorych pracowników do pozostania w domu mają kluczowe znaczenie dla stworzenia miejsca pracy odpornego na zachorowania.