Pomysł na magazyn energii w szkółce leśne Bielawy został zrealizowany w ramach projektu rozwojowego LAS ENERGII. Na razie Nadleśnictwo Dobrzejewice (jednostka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu) testuje ten magazyn i rezultaty są obiecujące.
Projekt realizowany jest we współpracy z firmą Apator SA z Torunia, która znana jest z wdrażania zaawansowanych technologicznie produktów i usług w zakresie zarządzania sieciami dystrybucji mediów energetycznych i odnawialnych źródeł energii.
„Z dumą prezentujemy kolejny przykład zastosowania naszego magazynu energii, który przełożył się na wymierne korzyści dla naszego partnera – Lasów Państwowych” – zachwala projekt Apator SA. Chodzi oczywiście o obniżanie kosztów operacyjnych, o optymalizację zużycia energii elektrycznej.
Szkółka leśna pochłania dużo prądu
Energochłonny system zamkniętego obiegu wody oraz chłodnie do przechowywania nasion w szkółce leśnej generują znaczne koszty. Właśnie dlatego Nadleśnictwo Dobrzejewice podjęło decyzję o przetestowaniu magazynu energii jako alternatywnego dla tradycyjnego rozwiązania.
To też może Cię zainteresować
Magazyn bilansuje zapotrzebowanie na energię z sieci, wykorzystując nadwyżki energii wyprodukowane przez instalację fotowoltaiczną. Jest zaprogramowany w trybie „0 eksportu”, co oznacza, że cała wyprodukowana energia jest wykorzystywana na miejscu, a za zarządzanie dystrybucją energii w ramach całej instalacji odpowiada zaawansowany system EKTIN.
Testowany magazyn energii o mocy 50 kW i pojemności 160 kWh został uruchomiony 1 czerwca 2024 roku. Współpracuje z instalacją fotowoltaiczną o mocy 49,5 kWp, która od 2022 roku pokrywa 50 procent rocznego zapotrzebowania szkółki leśnej Bielawy na energię i stanowi 60 proc. mocy przyłączeniowej. Dzięki tej instalacji koszty energii w szkółce spadły z ponad 15 tysięcy złotych do 6 tysięcy miesięcznie.
Wszystko wskazuje na to, że jeśli nadleśnictwo zdecyduje się na zakup magazynu, możliwe będzie dodatkowe obniżenie mocy przyłączeniowej, co zmniejszy stałe opłaty o ponad 2,5 tysiąca złotych miesięcznie. Finalnie rachunki za energię mogą wynosić jedynie 500-700 zł miesięcznie.
Testy magazynu potrwają do końca października tego roku. Po ich zakończeniu Nadleśnictwo Dobrzejewice podejmie decyzję o ewentualnym ogłoszeniu przetargu na zakup magazynu energii.
* Projekt jest częścią działań mających na celu zwiększenie samowystarczalności energetycznej Lasów Państwowych i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii.
