Samorządowcy jednak patrzą optymistycznie.
Jutro (22.01) na stronie internetowej tucholskiego urzędu pojawi się vademecum „budżet obywatelski – na skróty” - informuje Paweł Cieślewicz, koordynator. - Będzie też możliwość, by drogą mailową zadawać pytania.
Ważne daty tucholskiego budżetu obywatelskiego
Do 28 lutego potrwa akcja promocyjna i przygotowanie do przyjmowania zgłoszeń. Tu też pomocna będzie przestrzeń internetowa. Od 1 marca do 16 kwietnia urzędnicy przyjmą pomysły. Od 19 kwietnia do 31 lipca potrwa weryfikacja wniosków. Do 6 sierpnia można spodziewać się ogłoszenia listy projektów zaakceptowanych po ocenie formalnej i poddanych głosowaniu. Wytypowane projekty będzie można ponownie promować od 9 sierpnia do 3 września. Głosowanie jest zaplanowane od 6 do 21 września, a jego rezultat poznamy do 30 września
Na realizację pomysłów rada gminy Tuchola przeznacza na ten cel 300 tysięcy złotych, z czego 250 tysięcy na projekty realizowane w granicach miasta i 50 tysięcy w sołectwach.
- Regulamin oraz wartość budżetu to powtórzenie tego, co projektowaliśmy na mijający rok – dodaje Cieślewicz. Novum będzie stanowić fakt, iż wszyscy mieszkańcy miasta i gminy będą głosować na tę samą listę. Zatem mieszkaniec miasta może oddać swój głos na pomysł z któregoś z sołectw i na odwrót.
Skoro mowa o głosowaniu - tylko ten etap, w związku z koniecznością osobistego głosowania, staje pod znakiem zapytania w sytuacji, gdy pandemia wciąż będzie groźna.
-Poprzednie etapy są możliwe do zrealizowania, choćby zebranie podpisów – wyjaśniał dalej Cieślewicz.- Trudno teraz powiedzieć: idźcie na glosowanie, może być też tak, że w czerwcu radni anulują budżet.
Na razie jednak nikt nie składa broni. Przeciwnie – tym razem determinacja jest spora, by ów budżet zrealizować.
