Leon Janta-Połczyński (1867-1961) to minister i senator z Borów Tucholskich, patron Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych.
Wprowadzenia do tematu poświęconej mu sesji dokonały Ewa Pilich z biblioteki i Regina Wrębel, dyrektorka ZSLiA .Sylwetkę patrona przedstawili uczniowie: Estera Kościelska, Weronika Kwaśniewska, Agata Górska, Sandra Szczech, Dagmara Szumacher, Anna Gwizdała, Michalina Sikorska, Wojciech Łąkowski, Bartosz Adamski, Michał Nowacki, Mateusz Kuczmiński, Kamil Szmagliński, Jakub Bałazy. Dariusz Krygowski zaśpiewał dwie piosenki do słów Aleksandra Janty-Połczyńskiego. Referaty opracowały nauczycielki historii tej szkoły Arleta Brygman i Justyna Gaca.
Kim był Leon Janta-Połczyński? Urodził się 25 maja 1867 r. w Wysokiej k. Tucholi, w rodzinie ziemiańskiej. W dziesiątym roku życia wstąpił w mury chojnickiego gimnazjum. Zdecydował się studiować prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, potem w Berlinie i Paryżu W 1896 r. objął we władanie majątek we Wysokiej.
Angażował się w działalność polskich organizacji gospodarczych i społecznych. Był osobą cieszącą się w środowisku powszechnym uznaniem i szacunkiem. Był rzecznikiem zachowania w polskich rękach dóbr ziemskich. Obok rodzinnych majątków Wielkiej Komorzy i Wysokiej w 1911 r. wykupił na Kaszubach z rąk niemieckich Zbeniny, a potem Chojnaty w pobliżu Chojnic.
W latach 1919 -1921 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie byłej Dzielnicy Pruskiej w Poznaniu. Po podpisaniu traktatu wersalskiego dziedzic z Wysokiej powrócił na Pomorze Nadwiślańskie. W Senacie pierwszej kadencji przewodniczył klubowi Chrześcijańsko-Narodowemu.
Od 1930 r. do 1932 r. był ministrem rolnictwa. Był rzecznikiem ingerencji rządu w sprawy gospodarki rolnej. II wojnę przeżył w Generalnym Gubernatorstwie. Po wyzwoleniu początkowo pracował w Państwowych Nieruchomościach Ziemskich. W latach 1948-1959 był organizatorem i dyrektorem Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Ostatnie lata spędził wraz z żoną w Poznaniu. Zmarł 20 lipca 1961 r., pochowany został na cmentarzu Górczańskim, skąd w 1985 r. prochy jego i żony przeniesiono do grobowca rodzinnego w Raciążu.
Na zakończenie sesji młodzi ludzie zapoznali uczestników z na razie jeszcze wirtualnym szlakiem śladami Janty-Połczyńskiego.
Głos zabrał też obecny na sesji prof. Włodzimierz Jastrzębski, autor książki o Leonie Janta-Połczyńskim, który pogratulował młodzieży pasji i doskonałego przygotowania i prezentacji tematu.