https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tuchola. Sygnalistów było wielu

Tekst i fot. BARBARA ZYBAJŁO
Na zdjęciu Mikołaj Szeweljuk, Aleksiej Omelusik i Mikołaj Szewieluk z zespołu "Bekas" z białoruskiego Drohiczyna
Na zdjęciu Mikołaj Szeweljuk, Aleksiej Omelusik i Mikołaj Szewieluk z zespołu "Bekas" z białoruskiego Drohiczyna
Po raz kolejny tucholanie mieli okazję posłuchać pierwszej ligi europejskich muzykó. Nie zabrakło gości z zagranicy, a jury surowo oceniało grę na rogach.

Tradycyjnie impreza odbyła się w ramach Dni Borów Tucholskich, a miejscem, gdzie zagrali wirtuozi sygnałówek, był leśnik.
- Dzięki kontaktom z zespołami z zagranicy poznajemy się nie tylko jako ludzie, ale mamy okazję zapoznać się ze swoimi zwyczajami i kulturą łowiecką - mówi Piotr Grzywacz, organizator Festiwalu Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej. - Kontakty z Francją to piękna sprawa. Pokazaliśmy tam, co gra się na sygnałówkach w Tucholi i posłuchaliśmy ich przepięknej muzyki.
Okazuje się, że Francuzi kulturę łowiecką mają starą i piękną, a kto może to docenić, jak nie leśnicy z Tucholi, dla których św. Hubert jest jednym z najważniejszych świętych. A Tuchola zachwyca do tego stopnia, że mieszkający we Francji Damian Grzywacz postanowił uczyć się w leśniku. - Syn do szkoły chodził we Francji, gdzie jest inny system kształcenia, polski znał z domu, ale uparł się i zamieszkał tu w internacie - mówi jego ojciec Jacek Grzywacz, który pomógł ściągnąć w Bory francuski zespół Rallye Trompes de Chaux. - Syn jest tu już trzeci rok i radzi sobie.
Muzyka jest specyficzna i dla miłośników, ale impreza o wymiarze międzynarodowym ma już wyrobioną markę.
Jury nasłuchało się myśliwskich sygnałów, ale nie ma wyjścia - trzeba było wybrać najlepszych. W klasyfikacji ogólnej Kujawsko-Pomorskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich wśród solistów klasy C pierwsze miejsce zajął Paweł Plaskacz z Koła Łowieckiego "Knieja" ze Szczecina, drugie Andrzej Byczyk z Koła Łowieckiego "Rogacz" ze Stargardu Szczecińskiego, a trzecie Bartosz Pilkiewicz - Koło Łowieckie "Knieja".
Wśród solistów klasy B nagrodzono Sławomira Murawskiego z Nadleśnictwa Skrwilno, Natalię Kostkę z Zespołu Sygnalistów Myśliwskich "Echo" z Warszawy i Mikołaja Szeweljuka z Zespołu Sygnalistów Myśliwskich "Bekas" z Drohiczyna na Białorusi. Wśród solistów klasy A najlepszy był Karol Grzywacz z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, przed Karolem Kroskowskim z Zespół Szkół Leśnych w Tucholi i Anną Gocalińską z Koła Łowieckiego "Przepiórka" w Radzyminie.
Nie brakowało oczywiście zespołów. W klasie C pierwsze miejsce zajął Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Młode Żurawie" z Kościerzyny koło Warszawy, drugie Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Dobrzański Złoty Szpon" z Koła Łowieckiego "Knieja" w Szczecinie i trzecie Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Kobuz" Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.
W klasie B pierwsze miejsce przypadło Zespołowi Sygnalistów Myśliwskich "Pasjonaci" z Warszawy, drugie uzyskał Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Bekas" z Drohiczyna na Białorusi, a trzecie Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Skrwilno. W klasie A natomiast bezkonkurencyjny był Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Jenot" z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi. Mistrzem Świata w grze na drewnianym Rogu Tucholskim 2010 została Anna Gocalińska, a hejnał Tucholi najlepiej zagrał Karol Grzywacz.
W konkursie muzyki św. Huberta wśród solistów triumfowali Francuzi. Wśród solistów pierwsze miejsce zajęli Karol Kroskowski oraz Jacques Minet Polska Francja, drugie - Laurent Guillemin i trzecie Christophe Cuenin z Francji.
Wśród zespołów doceniono Rallye Trompes de Chaux z Francji i Zespół Muzyki Myśliwskiej Muzeum Sygnałów Myśliwskich w Tucholi.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska