Stowarzyszenie Miłośników Historii Borów Tucholskich "Historia i Pamięć" istnieje od ponad dwóch lat. Krótko? Wystarczająco, by pokazać się z dobrej strony nie tylko garstce najbardziej zagorzałych pasjonatów historii.
Członkowie stowarzyszenia postawili sobie za cel zainteresować przeszłością nawet tych, których do tej pory niewiele ona interesowała. A żeby udowodnić uczniom, że lekcje historii wcale nie muszą być nudne, odwiedzili szkoły w gminie. Na poprowadzenie zajęć w ramach projektu "Ocalić od zapomnienia - wojna obronna 39" dostali finansowe wsparcie z gminnego budżetu.
Przyjechali ze sprzętem
Wybrali się do 20 podstawówek i szkół ponadpodstawowych. - To bardzo cenna inicjatywa. Nie musieliśmy nigdzie jechać, ale to stowarzyszenie przyjechało do nas - chwali dyrektorka Szkoły Podstawowej w Stobnie Alicja Górecka. - Podobała nam się i tematyka, i forma jej przedstawienia, bo była bardzo przystępna. Prawdziwą frajdą dla dzieci był też pokaz wystrzałów na zewnątrz.
Zresztą nie tylko dzieciaki ze Stobna chętnie przymierzały hełmy, czapki i inne elementy umundurowania i uzbrojenia. A członkowie stowarzyszenia chętnie je pokazywali i opowiadali, do czego służyły. - Pokazywaliśmy mundury polskie i niemieckie, opowiadaliśmy też o różnicach w uzbrojeniu - wyjaśnia Jacek Nakielski ze stowarzyszenia.
A teraz dla dorosłych
Żeby na tej "żywej lekcji" nie było nudno, członkowie "Historii i Pamięci" pokazywali też zebrane multimedia, a nawet teledyski związane z wojenną przeszłością.
Zajęcia trwały po półtorej godziny, a wykładowcy musieli się nagimnastykować, żeby wiadomości były przystępne i dla ośmiolatka, i dla licealisty. - Maluchy bardziej interesowały się sprzętem, a starsi - ciekawostkami historycznymi - mówi Nakielski. - Stwierdziliśmy jedynie, że niezależnie od wieku grupy zawsze jest tak samo: jedni są bardziej, a inni mniej zainteresowani historią...
Teraz także dorośli mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się, o czym opowiadali pasjonaci na lekcjach. "Historia i Pamięć" w czwartek 9 grudnia organizuje spotkanie otwarte dla wszystkich. Początek o godz. 18 w sali widowiskowej w domu kultury, wstęp wolny. W programie m.in. pokaz multimedialny. Będzie okazja do obejrzenia strojów, dyskusji i zadawania pytań. - Serdecznie zapraszamy - mówi Nakielski.