Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tur doczekał muzeum szkła

(ms)
Pracownicy Muzeum Ziemi Szubińskiej przygotowują wystawę w nowej świetlicy w Turze
Pracownicy Muzeum Ziemi Szubińskiej przygotowują wystawę w nowej świetlicy w Turze Archiwum muzeum
"Szklany Tur" stać się ma atrakcją turystyczną nie tylko gminy Szubin, ale całej Doliny Noteci. Pamiątki zgromadzono w nowej świetlicy wiejskiej, którą po latach starań Tur doczekał. Otwarcie placówki: 9 czerwca.

Po raz pierwszy prawa miejskie nadał Turowi w roku 1539 król Zygmunt I Stary, dziesięć lat później Zygmunt August, po raz trzeci w roku 1590 Stefan Batory...
Szczęście wsi

Ale mimo wielu starań Tur miastem nigdy nie został. Szczęście uśmiechnęło się do Turu w roku 1842, kiedy to powstała tu huta szkła. Zakład istnieje do dziś, przeszedł w prywatne ręce i w przeciwieństwie do wielu lokalnych firm - ma widoki na rozwój.

Mieszkańcy Turu dumni są z hutniczych tradycji wsi, chcą je promować. Teraz mają okazję, bo po wielu latach starań sołectwo to, które jest jednym z większych w gminie, doczekało w końcu świetlicy wiejskiej z prawdziwego zdarzenia.

Budowa ruszyła dwa lata temu przy wsparciu Unii Europejskiej (dotacja wyniosła 500 tys. zł). Obiekt o powierzchni 400 metrów kwadratowych był już gotowy jesienią ubr. Część budynku zajęli strażacy, którzy mają w Turze stuletnie tradycje. Dostali dwa boksy na postawienie aut.

Wiadomości z Nakła

Jest co pokazać

Z uroczystym otwarciem czekano jednak na salkę muzealną. Zimą kupiono gabloty, tablice, stojaki. Niezbędne, by odpowiednio pokazać wyroby szklane produkowane w Turze, a także urządzenia związane z hutnictwem. Bo zwiedzać tu będzie można wystawę o hutnictwie, obejrzeć pokaz multimedialny prezentujący kulisy wytapiania i formowania szkła.

Od kilku miesięcy trwa gromadzenie zabytkowych przedmiotów szklanych i zdjęć archiwalnych, które wykorzystane zostaną na planszach. Nieocenioną pomoc wykazał Witold Krall, kronikarz z Turu, który udostępnił gromadzone przez dziesięciolecia zapiski i ikonografię. - W utworzenie sali ekspozycyjnej zaangażował się także Zbigniew Pigul. Swoje zasoby udostępniła również huta w Turze - informuje Kamila Czechowska, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej.

To jeszcze nie koniec

Na razie pamiątki zgromadzono w jednej z sal. W najbliższych dwóch latach ekspozycja będzie uzupełniana o kolejne ciekawostki. Data uroczystego otwarcia już ustalona. "Szklany Tur" otworzy swe podwoje w sobotę 9 czerwca.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska