Wyprawę zorganizowali Bożeny Dzieczkaniec i Jerzy Bitner z Klubu Turystów Pieszych „Wędrownik” RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy. Turyści wyruszyli ze stacji kolejowej w Ostromecku, by zagłębić się w pobliskim, ale skrywającym tajemnice natury Lesie Mariańskim. I właśnie tam trafili na głębokie jary, na samym dnie grząskie, którymi płynęły strumienie wody.
Nie było łatwo nawet zaprawionym w forsownych marszach, wyposażonym w kijki trekingowe piechurom. Ale jedna z uczestniczek przyjechała na spotkanie na rowerze i z tymże (oczywiście prowadząc go) pokonała 10 -kilometrowa trasę.
Wiosna na Małej Kępie Ostromeckiej
Kępa Ostromecka i leżący w jej obrębie Las Mariański znajdują się w południowo-zachodniej części Pojezierza Chełmińskiego, na prawym brzegu Wisły.
Wspomniane jary, a całe Zbocze Mariańskie jest nimi dosłownie pocięte, opadają w kierunku doliny Wisły, zasilając znajdujące się tam starorzecza, większe i mniejsze stawy.
W Lesie Mariańskim znajduje się rezerwat przyrody, a jego nazwa (lasu i rezerwatu) związana jest z imieniem Marii Alvensleben-Schönborn, która posługiwała się także dwoma innymi imionami – Marta, Matylda. Żyła w latach 1854-1915, była spadkobierczynią majątku Ostromecko i żoną Albrechta von Alvenslebena. Już za jej życia urządzono tu wypozaśony w alejki i ławki park nazywany w języku niemieckim Marienpark (bo były to czasy zaboru niemieckiego). Albrechta von Alvensleben (1840–1928).
Na Wiślanej Trasie Rowerowej. Bydgoszcz - Chełmno
W drugiej połowie XIX wieku właściciele Ostromecka zaczęli eksploatować i sprzedawać wodę z ujęcia w Lesie Mariańskim, które nazwano Źródłem Marii (Marien Quelle). Dziś także tak się dzieje – wydobywana na skalę przemysłowa nazywa się Wodą Ostromecką.
Przez rezerwat przebiega żółty pieszy szlak „Rezerwatów Chełmińskich”. Prowadzi z bydgoskiego Fordonu do Chełmna (48 km).
