Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turystyka. Kutna Hora w Czechach

Marek Weckwerth
Makabryczne zbiory w Kaplicy Czaszek zaczęły powstawać na początku XV wieku, szczególnie po wojnach husyckich
Makabryczne zbiory w Kaplicy Czaszek zaczęły powstawać na początku XV wieku, szczególnie po wojnach husyckich fot. Marek Weckwerth
Kuźnicza Góra, bo tak należy tłumaczyć na język polski nazwę tego pięknego miasteczka, przyniosła średniowiecznemu królestwu Czech bogactwo i sławę. Dziś kojarzy się bardziej z Kaplicą Czaszek.

To największa, acz makabryczna atrakcja tej części Czech.

Zanim samochód dojedzie do Kutnej Hory dostrzec można pokaźną górę, która mile wzrok podróżnika pieści. Wszak to tylko preludium niezwykłego koncertu emocji w jakim przyjdzie nam uczestniczyć. Już bowiem wyłaniają się wieże kościołów, już miasto z kamienia o swym przez stulecia pisanym rodowodzie zaświadcza...

Zejście do podziemi
Na początek zaś, by wspaniałości doczesnego świata w innym świetle zobaczyć, do Kaplicy Czaszek wypada wstąpić. Nazywa się kaplicą Wszystkich Świętych z ossuarium w Kutnej Horze - Sedlecach. Zejście schodami w dół wiedzie - do podziemi, niczym do mitycznego Hadesu. Tam przybyszów czaszki i piszczele trupią bielą witają. Wszystko w artystycznie wykreowanych kompozycjach jako kielichy mszalne, żyrandole, wisiory, herby szlacheckie. Dziesiątki czerepów "patrzą" pustymi oczodołami z chóru i ze świeczników, tysiącami - z piramid.

Twórca owej makabry wyjątkowo czarnym humorem musiał być obdarzony. Ale też pod ręką miał mnóstwo "budulca" - jak się szacuje 30-40 tysięcy szkieletów (sic!).

Według legendy, owym dowcipnisiem miał być niedowidzący mnich, który na początku XV stulecia w podziemiach zrujnowanego kościoła miał wznieś z ludzkich szczątków sześć piramid. Szkielety pochodziły z miejscowego cmentarza, gdzie grzebano zmarłych i poległych w licznych wtedy, niezwykle krwawych wojnach husyckich. Później uzupełniano i rozwijano jego dzieło.

Źiźka tu był
W tym czasie Kutna Hora była dwukrotnie pustoszona - najpierw przez wojska katolickie, potem protestanckie (husyckie) Jana Źiźki.

Ten sławny rycerz walczył w zaciężnych rotach czeskich po stronie Jagiełły w bitwie pod Grunwaldem w roku 1410. Gdy 10 lat później wybuchła wojna domowa w Czechach, stanął po stronie radykalnego odłamu husycyzmu - taborytów. Dla Czechów stał się ucieleśnieniem narodowej walki z katolickim cesarzem rzymskim narodu niemieckiego - Zygmuntem I Luksemburskim.

Kopalnie króla Wacława
Kutna Hora czerpała profity ze srebra wydobywanego w tutejszych kopalniach. Z tego cennego kruszcu bito tu słynne praskie grosze Wacława II - króla Czech i Polski.
Dzięki temu miasto urosło do rangi drugiego po Pradze pod względem liczby ludności i bogactwa ośrodka w Czechach.

W roku 1996 Kutną Horę (dziś 20 - tysięczne miasteczko) wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Katedra jak w Pradze
Opodal Kaplicy Czaszek wznosi się XVIII-wieczny kościół katedralny Wniebowzięcia NMP, należący w przeszłości do cystersów. Opactwo istniało tu od XII stulecia.

Jednak najwspanialszym zabytkiem miasta i jednym z najcenniejszych w Czechach jest gotycka katedra św. Barbary - patronki górników. To świadectwo bogactwa i aspiracji tutejszej średniowiecznej społeczności, która nie chciała być gorsza od prażan. Dlatego katedra niemal dorównuje tej na Hradczanach pw. św. Wita.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska