Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus

Rok 2023 to Rok Mikołaja Kopernika ogłoszony z okazji 550-rocznicy urodzin i 480-rocznica śmierci najsłynniejszego ucznia Akademii Chełmińskiej i wielkiego polskiego astronoma. Właśnie w minioną niedzielę (19.02.2023) obchodziliśmy 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji Kopernika Koło Przewodników PTTK w Chełmnie zorganizowało pierwszy w 2023 roku "Spacerek po Chełmnie".
Uczestnicy "Spacerku" - bardzo liczna grupa - wybrali się z przewodnikiem Piotrem Badziągiem - śladami rodziny Kopernika po Chełmnie. Na trasie znalazły się m.in. kościół farny, Akademia Chełmińska, a także zespół klasztorny.
Warto przypomnieć historię powstania Akademii Chełmińskiej, której budynek to obecnie siedziba Szkoły Podstawowej nr 2.
- W 1386 r. Zakon Krzyżacki podjął pierwsze starania o założenie Uniwersytetu tzw. Studium Generale w Chełmnie - informuje Elżbieta Pawelec, główny specjalista ds. promocji turystycznej w Urzędzie Miasta Chełmna. - W 1473 r. powstało jednak Studium Particulare - wyższe gimnazjum, prowadzone przez Braci Wspólnego Życia z Zwolle w Niderlandach. Uczelnia prowadzona była na bardzo wysokim poziomie, nauczali w niej profesorowie ze znanych ośrodków naukowych z Europy zachodniej, przypuszcza się, że też Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 1488/89-1491 do Studium uczęszczał Mikołaj Kopernik - przed wyjazdem na studia w Krakowie. To prawdopodobnie tu Kopernik zainteresował się astronomią. Po opuszczeniu miasta w 1530 roku, zmieniła się ranga szkoły, ale w 1554 r. gimnazjum zostało reaktywowane.
W 1692 r. odnowiona szkoła stała się Akademią Chełmińską, a w latach 1756 - 1779 uzyskała rangę 31. kolonii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Do jej ostatecznego zamknięcia doszło w 1818 roku.
- Budynek dawnej Akademii Chełmińskiej znajduje się przy ul. Szkolnej 6. Przy wejściu głównym do budynku wmurowana została tablica upamiętniająca funkcjonowanie tu Akademii Chełmińskiej jako kolonii Uniwersytetu Jagiellońskiego - w 600 lecie rocznicę jego utworzenia – dodaje Elżbieta Pawelec. - A w Muzeum Ziemi Chełmińskiej w ratuszu można zapoznać się z wystawą prezentującą jej historię i związki z Mikołajem Kopernikiem.
W zbiorach Muzeum Ziemi Chełmińskiej znajduje się m.in. ciekawe dzieło autorstwa Krzysztofa Candera pt. "Mikołaj Kopernik" z 1973 roku. Obraz ten dostępny jest na ekspozycji stałej, w sali prezentującej dzieje Akademii Chełmińskiej.
Z okazji 550 rocznicy urodzin najwybitniejszego polskiego astronoma chełmińskie Muzeum zaprezentowało też obraz autorstwa miejscowego malarza Mariana Czyżewskiego, Portret Mikołaja Kopernika, Chełmno 1966 r., olej na płótnie.