Coraz więcej mieszkań jest kupowanych za gotówkę, ale średniozamożni Polacy na taki luksus sobie pozwolić nie mogą. Wielu jest takich, którzy z różnych względów (choćby brzydka historia w BIK, spowodowana opóźnieniami w spłacie rat) nie dostaną kredytu hipotecznego na mieszkanie. Gdy jednocześnie nie chcą wynajmować lokum na wolnym rynku oraz nie spełniają warunków, aby ubiegać się o mieszkanie z puli gminnej, mają szansę na Mieszkanie Plus.
Najemcy takich mieszkań mają płacić niższy czynsz, w porównaniu z tym na wolnym rynku. Kwoty będą co roku ustalane w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Wynajmujący po latach będą mogli wykupić zajmowane przez siebie lokum.
Zobacz także: Mieszkanie Plus w Nakle. Chętnych cztery razy więcej niż lokali
Pierwsze mieszkania z plusem w regionie
- Mieszkanie Plus w województwie kujawsko-pomorskim to przede wszystkim projekt w Toruniu przy ulicy Okólnej – informuje Ewa Syta, rzecznik PFR Nieruchomości. - Na działce wskazanej przez samorząd powstanie 320 mieszkań. Trwa opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej, za którą odpowiada warszawska pracownia S.A.M.I Architekci. Powstanie 8 czterokondygnacyjnych budynków. W inwestycji zaplanowano najwięcej mieszkań dwupokojowych, które stanowią ponad połowę wszystkich lokali mieszkalnych (208 mieszkań). Co czwarte zaprojektowane mieszkanie będzie miało trzy pokoje (88), a 8 procent to kawalerki (24 lokale). 16 mieszkań dwu- i trzypokojowych będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 384 miejsca parkingowe. Projekt posiada już pozwolenie na budowę, a w najbliższych tygodniach będziemy ogłaszać przetarg na wybór generalnego wykonawcy robót budowlanych. Zakładany termin rozpoczęcia budowy to pierwszy kwartał 2020 roku.
Następne lokalizacje z programu Mieszkanie Plus
Ewa Syta dodaje: - Kolejna lokalizacja na terenie Kujawsko-Pomorskiego to Nakło nad Notecią, w którym trwa projektowanie 190 Mieszkań Plus. Inwestycja będzie realizowana na działce w rejonie ulicy Mroteckiej. Zgodnie z przygotowaną koncepcją, powstaną tu 4 bloki o 5 kondygnacjach ze 190 mieszkaniami wykończonymi pod klucz, o średniej powierzchni 51 m kw. 4 października 2019 roku PFR Nieruchomości uruchomiła ankietę, która miała na celu zbadanie preferencji osób zainteresowanych programem Mieszkanie Plus. Wśród pytań znalazły się zarówno te dotyczące preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, a także rodzaju umowy – najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności. Najwięcej, bo blisko połowa badanych, chciałoby zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, z kolei na 2-pokojowe mieszkanie zdecydowałoby się 32 procent ankietowanych. Ponadto aż 65 procent wybrałoby mieszkanie wykończone pod klucz.
22. edycja Targów Mieszkaniowych Jesień 2019 w "Immobile Łuc...
Pani rzecznik kontynuuje: - Jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową ankietowanych, to najczęściej wskazywali oni, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (39 procent) bądź mieszkają u rodziców (45 procent). Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie Plus, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (62 procent), a także nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (41 procent). Ankietowani zamieszkują głównie gminę Nakło nad Notecią (70 procent) i mają przeważanie od 21 do 40 lat (79 procent).
Tutaj też mają powstać mieszkania z programu Mieszkanie Plus
Prace nad realizacją programu Mieszkanie Plus na terenie Bydgoszczy trwają. - PFR Nieruchomości S.A. współpracuje w tym zakresie z Bydgoskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego sp. z o.o. Szczegóły przyszłych wspólnych działań są w trakcie uzgodnień.
Już wcześniej mówiło się o 135 mieszkaniach przy ul. Gryfa Pomorskiego w bydgoskim Fordonie i 480 takich lokalach przy ul. Ustronie. Podobne lokale w ramach programu Mieszkanie Plus mają powstać we Włocławku (400 mieszkań), Sępólnie Krajeńskim (56 mieszkań), Kruszwicy (40 mieszkań) oraz Koronowie i Radziejowie (po 30 mieszkań).
