Uroczystość na wojskowym lotnisku Okęcia rozpoczęła dwudniowe uroczystości pogrzebowy małżonki ostatniego prezydenta II Rzeczypospolitej. Urna z prochami Karoliny Kaczorowskiej została sprowadzona do Polski z Londynu samolotem rządowym.
– Długa była droga Pani Prezydentowej do ojczyzny, do wolnej ojczyzny. Zaczęła się w wolnej Polsce, w Stanisławowie 82 lata temu – podkreślał Jan Józef Kasprzyk. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał, że droga ta wiodła później - w wyniku rosyjskiej agresji - przez nieludzką ziemię, przez Afrykę aż do Wielkiej Brytanii.
– Dziś ta droga kończy się w wolnej Polsce, w jej stolicy, dumnej, niezwyciężonej Warszawie, gdzie po uroczystościach, które odbędą się dziś i jutro w Świątyni Opatrzności Bożej - zgodnie z jej wolą - spocznie u boku swego męża - prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego – mówił Kasprzyk.
Po uroczystości na Okęciu urna z prochami Karoliny Kaczorowskiej została przetransportowana do Świątyni Opatrzności Bożej.
Tam oddać hołd ostatniej Pierwszej Damie II Rzeczypospolitej mogą wszyscy chętni. Do 22.00 w Świątyni Opatrzności Bożej będzie możliwość modlitwy przy urnie pani prezydentowej. Wystawiona została tam również księga kondolencyjna, do której każdy może się wpisać.
Wieczorem o 19.30 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona Msza żałobna, której będzie przewodniczył ksiądz Eustachy Rakoczy kapelan prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Tam też jutro, 23 kwietnia, o godzinie 12.00 rozpoczną się główne uroczystości pogrzebowe.
Karolina Kaczorowska była zesłana na Syberię przez Sowietów, po ewakuacji z Armią Andersa podzieliła los "dzieci tułaczy" i przez Afrykę trafiła do Wielkiej Brytanii, tam poznała swojego przyszłego męża Ryszarda Kaczorowskiego. Byli zaangażowani w ruch harcerski na emigracji, a pani Karolina, wychowując dwie córki i wspierając męża, towarzyszyła mu we wszystkich przedsięwzięciach, które związane były z budzeniem i podtrzymywaniem ducha narodu na uchodźstwie. Przez wiele lat Karolina Kaczorowska pracowała jako nauczycielka, angażując się w edukację młodego pokolenia emigracji niepodległościowej. Zmarła 21 sierpnia 2021 roku w Londynie.
Polskie Radio 24, Twitter
