Przepisy mówią jasno. Pracodawca zatrudniając pracownika nie może zapłacić mu mniej niż minimalna krajowa ustalona przez Radę Ministrów. Wysokość minimalnego krajowego wynagrodzenia brutto na kolejny rok poznajemy najpóźniej do 15 września.
Wysokość minimalnego wynagrodzenia reguluje ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207).
Warto wiedzieć, że minimalne wynagrodzenie na dany rok dotyczy osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę na pełnym etacie.
- Przeczytaj:W tych zawodach płacą powyżej 10 tys. złotych. I nie trzeba być kierownikiem czy prezesem
Wysokość płacy minimalnej wpływa na wysokość składek na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych przez początkujących przedsiębiorców (stawki preferencyjne obowiązujące w ciągu pierwszych 24 miesięcy liczone są od postawy równej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia).
Żadne przepisy nie regulują wysokości pozostałych wynagrodzeń pracowników. Przez drastyczne podwyżki minimalnej krajowej w 2023 i 2024 roku (w sumie 1400 złotych) płace uległy spłaszczeniu. Oznacza to, że doświadczony pracownik zarabia często o 200-300 złotych więcej niż poczatkujący, zaczynający karierę zawodową stażysta. Aktualnie ponad 3,5 mln pracowników w naszym kraju zarabia najniższą krajową.
O tym jak kiepska była sytuacja w wynagrodzeniach alarmowali nauczyciele, którzy w 2023 roku zarabiali o 90 złotych więcej niż minimalne wynagrodzenie na początku kariery zawodowej.
Tyle może wynosić minimalne wynagrodzenie w 2025 roku
O ile wzrośnie wynagrodzenie dla pracowników od 1 stycznia 2025 roku? Sprawdźcie w galerii poniżej: