Jak tłumaczy Daniel Wardziński, z Biura Lasów Komunalnych na wspomnianym terenie od wielu lat wydziela się posusz sosny pospolitej a także odnotowano zasiedlenie przez kornika ostrozębnego (gniazdo o powierzchni ok. 20 a), którego zwalczanie polega na usunięciu drzew zaatakowanych, a pozostałości po wycince należy spalić lub rozdrobnić mechanicznie, natomiast pozyskane drewno należy wywieźć jak najszybciej z lasu.
- W miejscu zaatakowanym przez kornika ostrozębnego zostanie posadzonych wiosną 2023 roku, 2500 drzew gatunku klon jawor - podkreśla Daniel Wardziński.
Usunięte też już zostały tzw. drzewa niebezpieczne, które zagrażały bezpieczeństwu ruchu komunikacyjnego wzdłuż ulicy Chełmińskiej. - Drzewa te swoim naturalnym pochyleniem w kierunku jezdni stwarzały zagrożenie. W miejscu usuniętych wzdłuż pasa ruchu drogowego zostaną posadzone w bezpiecznej odległości drzewa gatunku jarząb, które nie będą stwarzały zagrożenia dla ruchu komunikacyjnego - wyjaśnia Daniel Wardziński.
Wspomniane "zabiegi gospodarcze" wprowadzą gatunki liściaste w drzewostanach jednogatunkowych (w tym przypadku sosna pospolita) lub jednopiętrowe w celu wzbogacenia różnorodności biologicznej, glebowej i siedliskowej.
Drewno pozyskane z wycinki, po jego obróbce zostanie przekazane do sprzedaży dla mieszkańców Grudziądz oraz do okolicznych tartaków.
Będą nasadzenia. Jakie i kiedy?
Wiosną br. na wcześniej przygotowanej pługiem leśnym glebie, zostaną wykonane nasadzenia drzew gatunków liściastych. W sumie 20 tys. sztuk drzew:
- 15 tys. buka pospolitego,
- 2,5 tys. klonu jaworu
- 2,5 tys. grabu pospolitego
.
Jak tłumaczy Daniel Wardziński przeprowadzone we wskazanym składzie gatunkowym nasadzenia w przyszłości stanowić będą liściasty drzewostan docelowy. I dodaje: - Na tej powierzchni, gatunkiem głównym jest sosna pospolita w wieku 101 lat, która przypuszczalnie za ok. 30 lat, pod wpływem czynników naturalnych, takich, jak chociażby czas, zacznie naturalnie obumierać. Przez wprowadzenie nasadzeń, za około wspomniane wcześniej 30 lat, na tej powierzchni uzyskamy już około 10 metrowej wysokości drzewostan bukowo – klonowo – grabowy.
Całość prac: od wycinki drzew, poprzez przygotowanie gleby do nasadzeń nowych drzew potrwa do wiosny br. Roboty zostały oszacowane na ponad 24 tys. zł. Biuro Lasów Komunalnych pozyskało dofinansowanie do zakupu sadzonek na łączną kwotę: blisko 40 tys. zł.
"Tyle drzew ściąć. Płakać się chce". Trwa wycinka drzew w le...
