- W całym kraju tylko 9,6 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą i z nimi współpracujących płaci obecnie składki emerytalno-rentowe liczone od podstawy powyżej 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Emertury dla przedsiębiorców. Mamy najnowsze wyliczenia ZUS
Innymi słowy, przekazuje więcej niż podstawowy ZUS (bez ulg), który w 2023 roku wynosi 1418,48 zł miesięcznie (bez składki zdrowotnej i z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, składka zdrowotna to dodatkowo 314,10 zł).
Więszkość przedsiębiorców płaci właśnie tyle i ani grosza więcej.
W przypadku np. osób na umowach o pracę, im wyższe wynagrodzenie, tym większe składki emerytalne i w konsekwencji emerytura. Nieco inaczej wygląda sytuacja osób prowadzących działalność gospodarczą.
Tyle emerytury dostaną po 30, 35 i 40 latach własnego biznesu - lista
- Ich składki emerytalne nie są liczone od zarobków, tak jak w przypadku pracowników, a od zadeklarowanej kwoty - mówi Krystyna Michałek. - Przedsiębiorca opłaca za siebie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe naliczone od podstawy wymiaru nie niższej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
O tym piszemy w powyższej galerii
- Ile przedsiębiorca może płacić więcej na przyszłą emeryturę?
- W jakiej sytuacji przysługuje mu najniższa, ustawowa emerytura?
- Ile dostanie mężczyzna - przedsiębiorca, który odejdzie na emeryturę w wieku 65 lat po 30 i 40 latach pracy?
- Ile otrzyma kobieta prowadząca firmę, która odejdzie na emeryturę w wieku 60 lat, po 30 i 35 latach pracy?
- Jak przedsiębiorcy mogą sami obliczyć sobie przyszłą emeryturę?
