
Składki emerytalne prowadzących firmy nie są liczone od zarobków, ale od zadeklarowanej kwoty. Co z tego wyniknie w przyszłości? Mamy najnowsze wyliczenia!

Przedsiębiorca może odprowadzać większe składki do ZUS, ale ale roczna podstawa wymiaru składek w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Od nadwyżki ponad tę kwotę przedsiębiorca nie przekazuje już składek na ubezpieczenia.
Dodajmy, że 2023 roku maksymalnie roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi 208 050 zł.

Część osób prowadzących własne firmy opłaca niższe składki, bo korzysta np. z preferencji lub małego ZUS plus. Wtedy przedsiębiorca mniej odkłada na przyszłą emeryturę.
Wpływ na wysokość przyszłego świadczenia ma także przerwa w prowadzeniu działalności, czy okresy niezdolności do pracy np. zasiłek chorobowy, opiekuńczy czy macierzyński.

Uzyskanie emerytury dla urodzonych po 31 grudnia 1948 roku nie jest uzależnione od posiadania określonego stażu ubezpieczeniowego, ale może on mieć wpływ na wysokość emerytury.
Będzie tak szczególnie wtedy, gdy wyliczone świadczenie jest niższe od minimalnej gwarantowanej emerytury (aktualnie 1338,44 brutto).
W tej sytuacji, aby je podwyższyć do wysokości najniższego świadczenia, konieczne jest udowodnienie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego - to 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.